Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku je stále mimo provoz


Brusel - Odpůrci dvou sídel Evropského parlamentu, která se nacházejí ve Štrasburku a v Bruselu, se příští měsíc dočkají zadostiučinění. Pravidelné plenární zasedání se totiž neuskuteční ve Štrasburku, ale v Bruselu. Na vině však není rozhodnutí Evropské unie, že obě sídla jsou plýtváním peněz daňových poplatníků, ale spadlý strop v hlavním zasedacím sále, který se zatím nepodařilo dát do pořádku.
    Dlouholetá diskuse o podle mnohých nesmyslném přesouvání mezi oběma městy však dostala nový impulz, navzdory tomu, že jde čistě o technický problém. "To, že se díky konstrukčním závadám přesouvá plenární zasedání do Bruselu, je jen dobře. Dokazuje to, že bruselská budova plně postačí pro parlamentní jednání, veškeré zázemí je k  dispozici. Štrasburská jednání považuji za anachronismus," sdělila ČTK europoslankyně Zuzana Roithová a upozornila, že přesuny mezi Štrasburkem a Bruselem přijdou daňové poplatníky na 200 milionů eur ročně (téměř pět miliard korun).
    Pendlování mezi Francií a Belgií ovšem není jen zátěží pro peněženky daňových poplatníků, ale i pro životní prostředí. Nedávná studie ukázala, že při přejezdech v atmosféře každý rok přibude více než 20.000 tun oxidu uhličitého. Pro představu je to stejné množství škodlivého oxidu, které vznikne při 13.000 zpátečních letech z Londýna do New Yorku.
    Volání po omezení sídel pouze na jedno však zatím nebylo v Evropské unii vyslyšeno, a to ani přesto, že si jej přejí i občané. Celoevropskou petici za zrušení štrasburského sídla do dnešního dne podepsalo více než 1,2 milionu lidí. Pro takový krok by však byl potřebný souhlas všech 27 členských států EU, jehož získání je ale velmi nepravděpodobné. Především díky odporu Francouzů, pro něž znamená sídlo parlamentu nemalý zdroj příjmů.
    Daleko pravděpodobnější je, že až se poškozený strop podaří ve štrasburské budově opravit, jednání se tam opět budou konat každý měsíc. Otázkou zůstává, kdy stavební práce skončí. V zasedacím sále se zřítilo asi 80 metrů čtverečních stropu a zatím není ani jasné, proč se tak stalo. Celá budova je přitom poměrně nová, pochází z roku 1999.
Zdroj: Michal Půr
Vložil: ČTK, 22.08.08 15:50
Návštěvnost: 7751 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.