Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Norské peníze pro Jurkovičovu vilu v Brně

Zdá se, že brněnská Jurkovičova vila by se skutečně v blízké budoucnosti mohla dočkat generální rekonstrukce. Moravská galerie v Brně je majitelem a správcem slavné památky na brněnské působení Dušana Jurkoviče od září roku 2006. Letos v červenci MG obdržela oficiální stanovisko Monitorovacího výboru Ministerstva financí ČR, že výbor projekt s názvem Centrum Dušana Samo Jurkoviče v Brně doporučuje jako jeden z deseti svým norským kolegům k podpoře z takzvaných Norských fondů. Je to velký úspěch, protože, jak se 19. 7. 2008 vyjádřila pro ČT 1 Ludmila Lefnerová z Ministerstva financí ČR, žádostem, které byly v minulosti předloženy a schváleny Českou republikou, bylo s devadesátiprocentní úspěšností vyhověno.
Během několika uplynulých týdnů pověření pracovníci intenzivně pracovali na zapracování připomínek komise a vytvoření anglické verze. Konečná verze žádosti o grant byla 15. 8. 2008 odevzdána. Nyní se k předloženým materiálům vyjádří Kancelář finančních mechanismů sídlící v Bruselu.

"Vybudování Centra Dušana Samo Jurkoviče v architektově vlastní brněnské vile je jednou z koncepčních priorit Moravské galerie v Brně. Jsme nyní ve fázi, kdy se podpora tohoto projektu z takzvaných Norských fondů zdá být na dosah. Možnost čerpání peněz z tohoto programu by zajistila zejména efektivní uskutečnění našeho záměru v relativně krátké době. Vzhledem k tomu, že příprava projektu a proces schvalování žádostí je dost komplikovaný, chci poděkovat všem pracovníkům galerie za jejich nasazení a požádat je ještě o trochu trpělivosti. Veřejnosti pak mohu slíbit, že děláme všechno proto, aby vila byla v každém případě rekonstruována a zpřístupněna," říká ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný.
O "Norských fondech" se v tisku hovoří trochu nepřesně. Nejde o zdroje Evropské unie, jde o Finanční mechanismy EHP a Norska (viz. www.eeagrants.cz). EHP (Evropský hospodářský prostor) není totéž co EU. Jedná se o země tzv. ESVO (Evropského sdružení volného obchodu), mezi něž patří i severské státy, které do EU nevstoupily, tedy i Norsko a Island. Moravská galerie v Brně je v současné chvíli zařazena do 3. výzvy žádostí o granty z Finančních mechanismů EHP/Norska (tzv. Norské fondy), Uchovávání evropského kulturního dědictví - jedna z prioritních oblastí, pro které jsou granty určeny.
V případě kladného vyjádření by mohly být přípravné fáze rekonstrukce zahájeny na jaře příštího roku. Samotná vila s badatelským centrem a stálou expozicí by v tom případě mohla být zpřístupněna veřejnosti v závěru roku 2010.
Zdroj: Moravská galerie v Brně
Vložil: Tisková zpráva, 18.08.08 16:25
Návštěvnost: 4990 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.