Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Účastníci pochodu protestovali proti výstavbě R35 přes Český ráj

Troskovice (Semilsko) - Pochodem od Trosek přes Hrubou Skálu do Sedmihorek dnes asi 150 lidí protestovalo proti plánované výstavbě rychlostní komunikace R35 severní částí Českého ráje. Účastníci absolvovali asi dvaapůlhodinový pochod lokalitami, které by stavba silnice zasáhla. ČTK to řekla koordinátorka protestu a liberecká krajská zastupitelka Martina Pokorná.
    Pochod se konal již popáté. Vždy se ho zúčastní více než sto lidí, první rok byla účast dokonce trojnásobná. Pořadatelé se snaží lidem ukázat, co by výstavba silnice změnila, zasáhla či zničila, a to nejen přírodní lokality, ale i obce či turistické oblasti.
    Ekologové tvrdí, že vybudování dopravní tepny by území Českého ráje rozdělilo na dvě části. Severní varianta komunikace by zničila údolí řeky Libuňky a poškodila barokní podobu krajiny. R35 by navíc vedla nedaleko hruboskalského skalního města, Trosek a dalších cenných lokalit.
    Jižní trasa, kterou podporuje ministerstvo životního prostředí a ekologické iniciativy, vede mimo území Chráněné krajinné oblasti Český ráj, severní trasu prosazuje Liberecký kraj i některé další studie. "Myslím, že jižní trasa méně zasahuje do cenných území i vesnic," řekla Pokorná.
    Liberecký kraj si nechal podle Pokorné zpracovat za státní peníze studii, která má posoudit a vyhodnotit celkem tři možné trasy. Dokončená by měla být na podzim. Nejlepší varianta se pak začlení do územního plánu, který musí schválit krajské zastupitelstvo. "Chtěli bychom, aby v roce 2009 bylo o trase jasno," poznamenala.
    Blížící se volby dělají z boje o silnici také politické téma. „Chci se připojit k lidem, kteří si tímto pochodem připomínají výjimečnost Českého ráje," řekl ČTK hrádecký starosta Martin Půta, lídr Starostů pro Liberecký kraj. Pochodu se zúčastnil potřetí. Letos s sebou vzal i ženu a dvě malé děti. "Bez spolupráce a respektování názoru a postojů místních samospráv je prosazení trasy v jakékoliv variantě neprůchodné," upozornil.
    R35 by se po dokončení úseku Hradec Králové - Mohelnice měla stát severní trasou spojující Čechy a Moravu, což by ulehčilo dopravě na dálnici D1. Předpokládaná délka silnice je 258 kilometrů, dokončeno bylo 78 kilometrů. Komunikace se stane součástí transkontinentální silnice Hamburk - Istanbul. V úseku Turnov - Jičín připadají v úvahu tři varianty - superseverní, severní a jižní. Stavět se má začít v roce 2015.


> ČR podle ekologů zbytečně vynaloží 100 miliard, hlavně na silnice [28.2.2008]
> Vláda odložila stavbu R35, není totiž jasná trasa silnice [3.10.2007]
> Ekologové mají výhrady k územnímu plánu Pardubického kraje [1.1.2007]
Zdroj: Petra Laurinová
Vložil: ČTK, 10.08.08 16:40
Návštěvnost: 3772 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.