Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Soutěž na novou knihovnu byla podle EK v rozporu se zákonem

Praha/Brno - Soutěž na novou budovu Národní knihovny (NK) v Praze, v níž uspěl se svou kontroverzní stavbou architekt Jan Kaplický, byla podle Evropské komise v rozporu se zákonem. V návaznosti na názor komise zřejmě český antimonopolní úřad doporučí knihovně, aby původní soutěž zrušila, řekla dnes ČTK místopředsedkyně úřadu Jindřiška Koblihová.
    Stanovisko komise si vyžádal právě Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Sporem kolem knihovny se zabýval od loňska hned několikrát. Pokaždé ale stížnosti na nezákonnost soutěže smetl ze stolu s tím, že architektonická soutěž o návrh se nemusí řídit zákonem o veřejných zakázkách.
    Podle informací, které dnes přinesl server Euro online, ale komise rozhodla, že pravidla UNESCO ani Mezinárodní unie architektů (UIA) nejsou pravidly mezinárodní organizace, která by mohla nahradit postup podle platných právních předpisů.
    Antimonopolní úřad přesto podle zákona architektonickou soutěž zrušit nemůže, uvedla Koblihová. Zatím tak vydá jen doporučení. "Nic víc v této chvíli dělat nemůžeme. Pokud by ale knihovna původní soutěž nezrušila a na základě těch výsledků vyhlásila další následující tendry, pak už bychom zasáhli," doplnila.
    ÚOHS pravděpodobně příští týden pošle svoje stanovisko zadavateli soutěže, tedy Národní knihovně, ale bude informovat i ministerstvo kultury.
    Spory o novou Národní knihovnu trvají přes rok. Nová budova by měla vyřešit problémy s místem pro uložení knih, protože podle vedení NK po roce 2010 zřejmě v nynějších objektech nastane krize kvůli nedostatku prostor. Stavbu však brzdí problémy týkající se pozemků, financování i regulérnosti soutěže, z níž Kaplického návrh vzešel.
    Navíc podle ministra kultury nejsou na budovu peníze. V rozpočtu je na knihovnu vyčleněno 1,9 miliardy korun a Kaplického projekt by stál kolem čtyř miliard. Projekt nové knihovny byl podle něj nepřipraven a pozornost se musí nyní soustředit na revitalizaci Klementina, kde knihovna nyní sídlí. Pro vedení NK ale zůstává stavba nové budovy prioritou.
    Příprava stavby včetně mezinárodní architektonické soutěže stála 30 milionů korun, další skoro čtyři miliony by Kaplickému náležely v případě, že se do 2. března 2009 nepodepíše smlouva o realizaci jeho projektu. O Kaplického stavbu projevil zájem skotský Edinburgh, architekt dříve uvedl, že se o jeho projekt zajímají i některá česká města.
    V Klementinu je v současné době uloženo přibližně 2,5 milionu svazků knih, v depozitáři v Hostivaři jsou čtyři miliony svazků. Průměrný roční přírůstek se pohybuje kolem 80.000 až 100.000 svazků. Podíl knih, které lze zpřístupnit v řádu hodin, se v NK neustále snižuje, knihy skladované mimo Klementinum jsou dostupné v řádu dní.
Autor: ČTK, 07.08.08 22:40
Návštěvnost: 5227 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
přání pro Edinburgu Václav Průcha 08.08.08 10:34
Skoti? Pochybuji Dr. Lusciniol 09.08.08 17:44
nase instituce Jan Sommer (hlas z hnojiste) 09.08.08 18:56
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.