Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obnova Klementina se bude zřejmě muset posunout

Praha - Plánovaná obnova Klementina, v němž sídlí největší knihovna v České republice, se bude zřejmě muset posunout a plány na ni přepracovat. ČTK to dnes sdělila mluvčí Národní knihovny (NK) Kateřina Nováková. Názor knihovníků ovlivňuje vyjádření ministra kultury (MK) Václava Jehličky, který minulý týden řekl, že se nová budova knihovny na Letné nepostaví. Dnes se také uskutečnila prezentace akademických projektů. Pokud by se podle nich do historické stavby citlivě architektonicky zasáhlo, kapacita knihovny by se významně rozšířila.
    "Revitalizace ještě nezačala. Jsou dokončeny přípravné práce a výběr projektanta. Zatím nelze určit termín vystěhování novodobých fondů a služeb z Klementina, a proto se mění i časový harmonogram revitalizace," uvedla Nováková.
    Obnovu barokního areálu rozfázovala NK do tří etap, ta zásadní ale závisí právě na existenci nového objektu. Rekonstrukce, která začala před dvěma lety, se uskutečňuje bez ohledu na problémy s novostavbou. Druhá fáze nastane zřejmě letos po odstěhování fondů Státní technické knihovny a třetí se plánuje až po dostavění nové budovy, kam se mají odstěhovat novodobé knihovní fondy. Obnovou historické budovy se měla také doladit protipovodňová opatření.
    Minulý týden prohlásil Jehlička, že nová budova NK podle návrhu architekta Jana Kaplického na pražské Letné nevyroste. Podle něho projekt špatně připravila. Pravděpodobně tak uzavřel mnohaměsíční spekulace o tom, zda se návrh uznávaného architekta vzešlý z  mezinárodní architektonické soutěže v Praze uskuteční.
    Ministerstvo kultury chce o situaci s vedením NK jednat, oficiální stanovisko jí ale ještě neposlalo. "Na přestavbu Klementina se více soustředíme proto, že ho chceme maximálně využít pro poskytování kvalitních služeb čtenářům a dostavět depozitáře v Hostivaři," reagoval mluvčí ministerstva Jan Cieslar. Depozitáře by podle něj mohly v budoucnu sloužit i jiným institucím. Zatím jsou v nich uloženy jen málo žádané dokumenty NK.
    Dnes se také na pražské Akademii výtvarných umění uskutečnila prezentace osmi studentských projektů. Podle vedoucího pedagoga školy architektury AVU Emila Přikryla vznikly nezávisle na diskuzích o stavbě Kaplického "blobu", ministerstvu i samotné NK. Analýzy studentů využívají podle něj možností barokního areálu, zachovávají jeho smysl a vstupují do stavby s moderními architektonickými prvky. Ty by údajně mohly pomoci rozšířit kapacity knihovny i na několik desítek let dopředu.
    Pro vedení knihovny byla nová stavba prioritou a také jednou z podmínek revitalizace Klementina. Jeho barokní areál patří mezi nejvýznamnější památky Prahy a má rozlohu přibližně dva hektary. Počátky jsou spjaty s příchodem jezuitů (1556), kteří na místě dominikánského kláštera vybudovali komplex církevních a školních budov. V současné době má podle NK ale vyčerpané skladovací zásoby, nedostatečné podmínky pro uložení knih i práci zaměstnanců.
    Vedení NK proto již několik let upozorňuje, že kapacity Klementina jsou nedostačující a krize s  nedostatkem prostor prý může nastat už po roce 2010. O výstavbu nové budovy usiluje už čtyři roky. Objekt by měl pojmout na deset milionů svazků, což je rezerva na zhruba 50 let. Budoucnost projektu je ale více než rok na mrtvém bodě a stalo se z něj politické téma.
    Ředitel NK Vlastimil Ježek zamýšlí Klementinum více otevřít - vedle knihovnické funkce chce knihovnu návštěvnickou a výukovou. Tento fakt naráží na odpor některých osob z akademických kruhů, obávají se toho, aby se z Klementina nestala turistická atrakce.
Zdroj: Šárka Mrázová
Vložil: ČTK, 30.07.08 22:20
Návštěvnost: 5395 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
NK Jan Línek 31.07.08 00:24
NK Vích 31.07.08 00:49
NK Dr. Lusciniol 01.08.08 08:26
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.