Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Fuchsův Všechovický hřbitov čeká rekonstrukce

Všechovice (Přerovsko) - Hřbitov ve Všechovicích na Přerovsku vyhlásilo ministerstvo kultury na návrh olomouckých památkářů za nemovitou kulturní památku. Starosta obce Radovan Mikuš ČTK řekl, že tento krok by mohl napomoci v získání dotace na jeho opravu. Hřbitov je dílem významného funkcionalistického architekta, čelného představitele české meziválečné avantgardy Bohuslava Fuchse (1895 až 1972). Je zároveň posledním místem odpočinku jeho rodičů.
    "Památkou není celý hřbitov, jen jeho márnice, rodinná hrobka Fuchsových a hřbitovní zeď. Právě ta by potřebovala nejvíce opravit," uvedl starosta. Připustil, že zapsání mezi památky je dalším oceněním Fuchsova díla a pro obec závazek starat se ještě více o jeho odkaz.
    Řada děl všechovického rodáka stojí v Brně, kde je také pohřben. Nejvíce jich je na střední Moravě, zejména v okolí Bystřice pod Hostýnem. Všechovický hřbitov je Fuchsovým raným dílem z 20. let 20. století.
    "Hřbitov představuje naprosto výjimečně dochovaný, autentický celek svého druhu. Vyprojektován byl rok po revoluční brněnské Zemanově kavárně, která byla v 60. letech minulého století zbořena a v 90. letech postavena znovu," uvedla Martina Mertová z  olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu.
    Památkově chráněná hřbitovní zeď se třemi branami, stejně jako márnice, jsou i podle památkářů staticky narušené a potřebují citlivou rekonstrukci. Starosta řekl, že k opravě může obec přistoupit nejdříve za dva roky. Přednost má rekonstrukce základní školy.
Autor: ČTK, 21.07.08 15:20
Návštěvnost: 4131 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.