Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Soutěž na pomník Operace Anthropoid vyhrála dvojice sochařů

Praha - Soutěž na návrh pomníku Operaci Anthropoid vyhráli výtvarníci David Moješčík a Michal Šmeral. ČTK o tom informovala Jitka Vanýsková z Vysokého učení technického v Brně, jejíž Fakultu výtvarných umění oba vítězové absolvovali. Pomník, který bude připomínat atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, by měl být odhalen v květnu příštího roku.
    Soutěž letos na jaře vyhlásila Praha 8. Odborná porota, v které byli zástupci města i historici, vybírala z 20 návrhů. Verdikt komise by podle mluvčí Prahy 8 Heleny Šmídové měli v tomto týdnu ještě potvrdit radní.
    Vítězný návrh pomníku tvoří desetimetrový podstavec trojúhelníkového průřezu, na jehož vrcholu stojí trojice československých parašutistů v anglických uniformách. Jejich chodidla mírně přesahují přes okraj podstavce. Monumentální sloup bude z  ocelové svařované konstrukce, kterou pokryje silný ocelový plech. Trojice figur bude odlita z bronzu.
    "Postavy jsou v postoji sebevrahů, jakoby nad propastí, vzájemně se vykrývají. Jsou tři, protože, ač členy skupiny Anthropoid byli pouze dva parašutisté, v konečné akci se jí bezprostředně zúčastnili parašutisté tři," vysvětlili svůj záměr autoři.
    Památník bude stát prakticky na stejném místě, kde se atentát uskutečnil. Zatáčka, v níž 27. května roku 1942 parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík zaútočili na vůz vezoucí Heydricha, však už v podstatě neexistuje. Památník bude v místech, kde se tehdejší Kirchmayerova třída stáčela do ulice V Holešovičkách.
    V místě atentátu dosud žádný oficiální památník nebyl, ačkoliv úřady jeho výstavbu zvažovaly delší dobu. Již dříve se však v Libni objevily lidové pomníčky, které měly na atentát upozornit. Podle radnice Prahy 8 však byly nedůstojné.
    Parašutisté československého výsadku Anthropoid, kteří byli vysláni z  Londýna na pomoc domácímu odboji a pověřeni přípravou atentátu, se dostali na území protektorátu v prosinci 1941. Atentát na Heydricha, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci českého národa, provedli o půl roku později.
    Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy a nacistický teror vyvrcholil vyhlazením obcí Lidice a Ležáky. Výsadkáři se skrývali přes tři týdny. Nakonec je zradil jeden z nich - Karel Čurda. Na základě jeho informací se německé policii podařilo parašutisty vypátrat v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje.
    Boj s Němci nepřežil ani jeden z parašutistů. V kryptě padli Adolf Opálka, Gabčík, Kubiš, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. Němci popravili i biskupa Gorazda za to, že parašutistům poskytl úkryt.
Autor: ČTK, 14.07.08 20:30
Návštěvnost: 13720 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
ANTHROPOID JAKUB CHVOJKA 15.07.08 18:50
Vítězný návrh Emosose 19.07.08 18:20
dobré Martin Franěk 20.07.08 19:16
ANHROPOID 02 JAKUB CHVOJKA 21.07.08 14:25
komise szalas 14.05.09 14:23
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.