Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Luhačovice se na seznam UNESCO nedostaly, nebyly ale ani vyřazeny

Praha/Luhačovice (Zlínsko) - Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zatím nezařadila Luhačovice s jejich souborem staveb architekta Dušana Jurkoviče na prestižní seznam světových kulturních a přírodních památek. Lázeňské město ale nebylo ani vyřazeno, takže má šanci dostat se na seznam v budoucnu. Výbor UNESCO navíc doporučil zpracovat srovnávací studii o evropských lázeňských městech, řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.
    Luhačovice byly jedinou památkou z Česka, o níž výbor v kanadském Québeku letos rozhodoval - každá země může vždy navrhovat jen jednu položku. "O Luhačovicích se jednalo, ale nerozhodlo se," řekl mluvčí. Luhačovice tedy jsou stále ve hře. Když výbor rozhodne v neprospěch některé kandidující památky, ta již pak nikdy kandidovat nemůže. To se v tomto případě nestalo.
    "Rozhodnutím výboru byla Česká republika de facto uznána jako lázeňská velmoc," řekl mluvčí. Srovnávací studie podle něj již vzniká a bude ukončena na jaře příštího roku. Jejím výsledkem by měla být společná nominace evropských lázeňských měst, díky níž by mohla seznam UNESCO obohatit kromě Luhačovic i města západočeského lázeňského trojúhelníku či belgické lázně Spa, německý Wiesbaden a další symboly evropského lázeňství.
    V případě Luhačovic se nezávisle na srovnávací studii zvažuje varianta společné české a slovenské nominace souboru staveb Dušana Jurkoviče, které se nacházejí i na Slovensku. O společné nominaci se uvažuje i v případě velkomoravského hradiště v Mikulčicích na Hodonínsku a kostela sv. Margity Antiochijské v Kopčanech na Slovensku. Tato nominace ještě ale není ukončena.
    Další památky, které by Česká republika chtěla v budoucnu dostat na seznam, jsou Žatec s jeho chmelařskou tradicí, vysílač na Ještědu či hřebčín Kladruby nad Labem.
    Jak již dříve řekl ČTK Michal Beneš z referátu UNESCO na ministerstvu kultury, bilaterální návrhy mají poměrně značnou šanci na úspěch, neboť jich mezi návrhy není mnoho. Česko totiž musí volit ve výběru kandidátů jistou taktiku, neboť zapsaných památek má v poměru ke své rozloze a počtu obyvatel velmi mnoho. Přitom státům, které mají zápisů hodně, se jen obtížně daří prosazovat další. ČR má na seznamu 12 památek.
    Místostarosta Luhačovic Roman Lebloch dnes ČTK řekl, že i fakt, že se Luhačovice dostaly tak daleko, bere jako pozitivní. "Město se zviditelnilo. Závěrečná zpráva komise byla velmi pozitivní. Navíc si myslím, že velkou roli v rozhodování hrála také skutečnost, že jde o lázeňské město. V případě zápisu by totiž mělo výrazně lepší podmínky z hlediska prestiže než jiná lázeňská místa," podotkl.
    Na seznam UNESCO se letos nově dostalo 27 přírodních a kulturních objektů, celkem jich o zápis usilovalo 47. Seznam nyní zahrnuje 878 objektů ve 145 zemích.
Autor: ČTK, 10.07.08 10:10
Návštěvnost: 5325 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.