Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Expo 2010: Logo Najbrt, autoři pavilonu a expozice se budou hledat

Praha - Česko již má oficiální logo pro světovou výstavu Expo 2010 v Číně. Jeho podobu, která kromě národních barev v souladu s tématem celé akce odkazuje na život ve městě, dnes novinářům představili generální komisař české účasti Pavel Stehlík a autoři návrhu. Návrh značky vznikl ve studiu Aleše Najbrta, který patří k nejznámějším českým grafikům.
    Organizátoři také nyní připravují výběrové řízení na návrh podoby pavilonu i samotné expozice. Pavilon by zemi měl propagovat především po ekonomické a kulturní stránce a má naplnit české heslo "Plody civilizace".
    České logo tvoří velkými písmeny ztvárněný nápis Expo a rok 2010, kdy se výstava bude konat. Podle Stehlíka by značka měla dominovat nejen webovým stránkám, ale i dalším propagačním materiálům. "Snažili jsme se vytvořit logo, které bude velmi jednoduché," řekl novinářům Najbrt.
    Z české vlajky si tvůrci návrhu půjčili modrou a červenou a doplnili je o světlejší odstín modré a zelenou, která má symbolizovat městskou zeleň. Písmena jsou podle tvůrců také úmyslně blízko semknutá tak, aby odkazovala na urbanismus. "Těch významů v tom logu je několik. Ukazujeme město v různých podobách," doplnil Najbrt.
    Stehlík si myslí, že Expo je "úžasnou" příležitostí, jak Česko prezentovat. "Je to vždycky obrovská soutěž s těmi ostatními a to můžeme mít jenom na tom Expu samotném," uvedl. Česko se proto chce v Číně představit jako moderní, vyspělá a prosperující země. Podle Stehlíka zájemci o vytvoření pavilonu budou mít velký prostor pro vlastní fantazii. "My nechceme ty tvůrce někam navádět. My jsme jim dali tak široký prostor, jak jen může být. Doufáme, že přijdou s něčím kreativním a inovativním," řekl Stehlík.
    Podle něj však již Česko jeden úspěch zaznamenalo. V jedné z částí areálu se totiž představí prezentace některých nejlepších současných urbanistických řešení. V kategorii s názvem Obyvatelné město zabodoval podle něj pražský protipovodňový systém s mobilními bariérami. Praha se mezi vítěze probojovala v konkurenci 113 návrhů z 86 světových měst.
    Vláda nedávno na prezentaci republiky v Číně vyčlenila zhruba půl miliardy korun. Za minulou výstavu, která se konala v roce 2005 v Japonsku, přitom stát zaplatil asi 300 milionů korun. Rozpočet na českou účast v Šanghaji bude vyšší mimo jiné kvůli dvakrát většímu pavilonu, než mělo Česko v japonské prefektuře Aiči. Zatímco v zemi vycházejícího slunce užívali Češi asi 900 metrů čtverečních, v nejlidnatější zemi planety to bude pavilon o rozloze 2000 metrů čtverečních.
    První výstava, kterou je možno považovat za předchůdce mezinárodních výstav Expo, se konala v květnu 1851 v Londýně. Od té doby jsou výstavy vždy velkou událostí a mnoho převratných vynálezů a staveb se objevilo právě na nich.
    Česko v historii výstav Expo zaznamenalo velkolepý úspěch zejména v roce 1958 v Bruselu, kdy československá expozice v celkovém hodnocení získala nečekaně nejvyšší cenu, Zlatou hvězdu, a desítky dalších ocenění.
Zdroj: Petr Janoušek
Vložil: ČTK, 29.05.08 17:55
Návštěvnost: 10304 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
TRAPNÉ LOGO - TRAPNÝ STÁT de ardoise 30.05.08 09:10
Najbrt? David Teplý 30.05.08 10:00
ex .. po ... Bohdan Špaček 30.05.08 11:36
nuda pip 17.06.08 11:12
??? !!! Milan 17.06.08 12:58
achjo, zase Najbrt :( twomen 02.03.10 08:04
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.