Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Za Janem Hirdem Pokorným
v nedožitých 94 letech zemřel v New Yorku 20. května 2008
Příjezd do New Yorku 6. 2. 1940
Život Jana Hirda Pokorného, českého architekta usazeného od roku 1940 v New Yorku, je kronikou téměř jednoho století. Narozen v Brně ještě za Rakouska-Uherska (25. května 1914), strávil mládí v Praze, po okupaci uprchl přes Švédsko do New Yorku, kde pak více než šedesát let úspěšně projektoval a zároveň vyučoval na Kolumbijské univerzitě. Ještě v roce 2005 navštívil Prahu, aby zde převzal čestný doktorát Českého vysokého učení technického a zúčastnil se ve Fragnerově galerii zahájení výstavy svého celoživotního díla.

A dílo to bylo vskutku úctyhodné - rozsahem, rozmanitostí a oceněními, která za ně získal. Po jediné ještě předválečné realizaci u nás (hotel Sykovec na Vysočině) a po zkráceném zopakování studií v New Yorku se již ve 40. letech dostal k vlastnímu projektování. Prvními stavbami byla továrna a pak vlastní dům na 51. ulici, kde měl svůj ateliér a kde žil až do své smrti. Z pozdějších novostaveb měly největší ohlas vysokoškolské kampusy v Hackettstownu, Stony Brooku a v Bronxu s pozoruhodnými solitérními stavbami knihoven, studentských klubů, koncertní haly. Samozřejmě, že se styl jeho tvorby s léty proměňoval - od lehkých skleněných konstrukcí 50. let k plastičtějším formám ovlivněným brutalismem. Vždy však to byly formy elegantní, s živými interiéry zalitými světlem a v případě koncertního sálu v Bronxu s akustikou, kterou oceňovala i Newyorská filharmonie. V 70. letech minulého století, ve věku, kdy jiní již pomýšlejí na penzi, zahájil druhou etapu své tvorby, spjatou s rekonstrukcemi historických objektů a s důležitými funkcemi v Umělecké a později Památkové komisi New Yorku.
Na zahradě svého domu, přibližně 2003
V té době to byla činnost průkopnická, neboť koncepce ochrany starších budov se v Americe teprve rodila. Jan Hird Pokorný rekonstruoval celý blok původně industriálních budov v Jižním přístavu na Manhattanu, ale pracoval i na renovaci domů, které patří v New Yorku historicky k těm nejcennějším - včetně dřevěného domu z roku 1765, kde pobýval George Washington. K posledním Pokorného pracem patřila obnova přístavní budovy Baterry s nádherným litinovým průčelím ve stylu Beaux-Arts. To mu již bylo devadesát, a přesto stále dohlížel na svůj ateliér a jednou týdně docházel na fakultu architektury.

Vitalita profesora Pokorného byla neuvěřitelná. Vzpomínám na první setkání v New Yorku v roce 1996, kdy jsem ho doprovázel do Českého národního domu, který tehdy částečně rekonstruoval. Čiperně šplhal po lešení podívat se na stav korunní římsy, mě však nechtěl nahoru pustit, abych mu nespadl, když nejsem pojištěn. Se stejnou svěžestí dokázal vzpomínat na detaily svého studia u Antonína Engela v Praze, na sousedské povídání s Gretou Garbo na Manhattanu, na přátelství s jiným slavným českým exulantem Antonínem Raymondem, na práci v ateliéru SOM či na setkání s Elielem Saarinenem, Le Corbusierem a jinými legendárními osobnostmi. I on sám se nakonec stal legendou, především v kruzích památkových, protože předsedat sboru expertů, kteří rozhodují o osudu newyorských památek, mohou opravdu jen výrazné osobnosti, jakou byl právě Jan H. Pokorný.
Petr Kratochvíl
Zdroj: Petr Kratochvíl
Vložil: Kateřina Lopatová, 30.05.08 14:45
Návštěvnost: 6540 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
díky Milan 31.05.08 07:07
JH Pokorny Jan Charvat 26.11.18 10:46
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.