Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
O Loucký klášter se zajímá strahovský památník

Znojmo/Praha - O chátrající Loucký klášter ve Znojmě se zajímá Památník národního písemnictví. Zvažuje, zda do rozlehlého objektu nesestěhuje z  několika míst v Česku své depozitáře. Jeho ředitel Pavel Hazuka ČTK řekl, že by objekt vyhovoval, problémem je ale vzdálenost od Prahy a nutné investice do opravy. Ministerstvo kultury, které by mělo o případném stěhování památníku rozhodnout, je odhaduje na 600 až 800 milionů korun.
    Památník, který sídlí v pražském Strahovském klášteře, hledá nové sídlo od počátku 90. let. Jeho depozitáře jsou na osmi různých místech, například v klášteře v Kladrubech nebo v Opočně. Podle Hazuky to není ideální. Problém by mohla vyřešit právě znojemská památka z konce 12. století, která poslední roky také nemá využití.
    Nový nájemce se zatím nenašel, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nyní připravuje výběrové řízení, zároveň ale čeká na vyjádření památníku, uvedla brněnská ředitelka úřadu Lenka Kolaříková. "Ty prostory jsou velkolepé, ale je to ve špatném stavu, rekonstrukce bude zcela určitě velice nákladná," míní Hazuka. Odhady odborníků hovoří podle mluvčího ministerstva o 600 až 800 milionech korun, mohou být ale podstatně vyšší. To je velice limitující faktor vzhledem k rozpočtovým možnostem ministerstva, poznamenal mluvčí resortu Jan Cieslar.
    Konečné slovo by mělo podle Hazuky říci právě ministerstvo. Cieslar ale tvrdí, že rozhodnutí je na památníku. Hazuka doplnil, že Louka není jedinou lokalitou, o které památník uvažuje. Další místa, kam by šlo umístit přes šest milionů knih, umělecký a dalších historických předmětů, ale neuvedl.
    Podle projektu, který si nechala před několika lety zhotovit znojemská radnice, by byl klášter Louka vhodný pro vzdělávací, kongresové nebo kulturní účely. Zatím je v jedné části budovy vinařské centrum Znovínu Znojmo. V  minulosti památka sloužila ženijní akademii a armádě.
Zdroj: Lukáš Sapík
Vložil: ČTK, 02.06.08 11:30
Návštěvnost: 5363 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.