Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ve vesnické rezervaci Krátká otevřou naučnou stezku

Žďár nad Sázavou - Ve vesnické památkové rezervaci v Krátké na Žďársku bude 24. května otevřena naučná stezka. V kraji Vysočina, kde se nacházejí pouze tři vesnické rezervace a jedna vesnická památková zóna, jde o ojedinělý projekt. V Krátké, jež je dnes místní částí Sněžného, se uchoval jeden z nejhodnotnějších celků lidové architektury, v níž převládá typ malých horských usedlostí. Naučná stezka s celkem 15 zastaveními bude zacílena na rodiče s dětmi, řekl dnes novinářům mluvčí CHKO Žďárské vrchy Jaromír Čejka.
    Nejpozoruhodnějšími staveními je rychta číslo popisné 12 a také stavení číslo čtyři a číslo 31. Jsou to roubené stavby s lomenicí ukončenou kabřincem. Jenom asi sedm stavení je trvale obydlených, zbytek patří chalupářům. CHKO má v Krátké své Ekologické informační středisko, NPÚ pak rekreační zařízení.
    Panely s informacemi najdou návštěvníci nejen u památkových objektů, ale také u louky a potoka, a to v turistické sezoně od června do září. K dispozici bude i tištěný průvodce.
    Naučná stezka vznikla ve spolupráci Správy CHKO, žďárské organizace Českého svazu ochránců přírody, Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě a obce Sněžné. Krátká vznikla ve třetí vlně kolonizace. Je jednou z nejmladších obcí na Žďársku. Založena byla v roce 1727 na místě vymýceného lesa. Dříve se nazývala podle potoka Teplá. Bydleli v ní lesní dělníci a také lidé, kteří pracovali v kadovských železárnách.
Autor: ČTK, 16.05.08 14:40
Návštěvnost: 3599 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.