Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zákon má zlepšit evidenci památek, přidat další a zvýšit postihy

Praha - Dlouho očekávaný nový památkový zákon by mohl přinést velké změny ve státní památkové péči. Chce více pomáhat vlastníkům památek, ale i zvýšit počet druhů postihů za špatnou péči o památky. Plánuje zavést nové kategorie památek, více se věnovat památkám UNESCO, ale také během deseti let přehodnotit celý seznam nemovitých památek. Zákon má zatím podobu věcného záměru a i když již obsáhl mnoho podnětů zainteresovaných institucí, je stále dost kritizován.
    Kromě nerespektování mezinárodních úmluv se kritici bojí toho, že zákon sníží význam památkové ochrany a převede hodně pravomocí na kraje. Ministerstvo ale oponuje, že návrh naopak na rozdíl od stávající úpravy českou památkovou péči provazuje s mezinárodními závazky.
    Kritické je zejména Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče (SPPPP), podle kterého návrh likviduje systém státní památkové péče, počítá se zrušením Národního památkového ústavu (NPÚ) a rozhodovat má jen ministerstvo a kraje. "NPÚ jako odborná organizace památkové péče je nadále, a to výslovně, zachována," řekl ČTK mluvčí ministerstva Jan Cieslar. Dodal, že ani dnes nemá NPÚ rozhodující pravomoci.
    V úvahách sdružení znovu vysvítá mezi památkáři obávaná myšlenka na oddělení odborné složky státní památkové péče od správy památkových objektů. Dříve se uvažovalo o převodu státních hradů a zámků na kraje, dnes naopak podle sdružení chce stát převést na kraje NPÚ a ponechat si památky. Obě varianty jsou podle památkářů nevhodné a mohly by vést ke zcizení státního majetku nedozírné ceny a kulturní hodnoty. Mluvčí ale připomíná, že zákon ani jednu z těchto variant neobsahuje.
    Nový zákon má nahradit normu z roku 1987, která nereflektuje změnu vlastnických vztahů po roce 1989. Snaha připravit zákon odpovídající současné situaci slibovalo již několik českých vlád. Současný ministr kultury Václav Jehlička by chtěl zákon po schválení vládou předložit parlamentu do 31. března 2009.
    Velkou změnou by mělo být to, že seznam nemovitých památek již nemá spravovat NPÚ, ale ministerstvo kultury. Podle kritiků přehodnocení seznamu povede k jeho redukci, předkladatelé zákona ale nevylučují, že by tomu mohlo být i naopak.
    Podle nich dnes není zřejmé, co všechno je památka. Nový ústřední a plně digitalizovaný seznam má být přesnější a určující a také má pomoci vlastníkům památek, kteří jsou osvobození od daně z nemovitosti - nebudou už muset tuto skutečnost dokládat.
    Stejně jako převod seznamu se SPPPP nelíbí ani převod pravomocí z vlády na ministerstvo, který se v návrhu zákona opakuje několikrát a vždy s odůvodněním, že se jím urychlí proces a ušetří administrativní náklady. Jedním z takových přesunů kompetencí je prohlašování památkových rezervací. SPPPP vidí v přiřazení o rozhodování památek nižším orgánům jejich degradaci a připomíná, že v resortu životního prostředí vláda rozhoduje o každém vstupu badatelů do národního parku. Návrh nového zákona také nerozlišuje rozdíly mezi stupni ochrany rezervace a zóny.
    Z vlády na ministerstvo by se přenesla i kompetence rozhodovat o dočasném vývozu národních kulturních památek. Na vládě by však zůstalo prohlašování národních kulturních památek.
    Ke kulturním a národním kulturním památkám, rezervacím a zónám by měly přibýt takzvané památky místního významu, tedy méně významné objekty, které ale mají nezpochybnitelný význam pro určitou lokalitu. I jejich vlastníci by pak mohli žádat o podporu stejně jako majitelé jiných kulturních památek.
    Výraznější péče by se mělo dostat i památkám, kterých si stát cení nejvíce, tedy dnes 12 objektům zapsaným na seznam Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Ministerstvo má zřídit Radu světové památky, jež by sjednotila péči o tyto památky dosud rozptýlenou mezi různé organizace. V radě by měli sedět zástupci státu, kraje a obce, vlastníci věcí, které tvoří památku, odborníci, ale i podnikatelé, kteří na území památky podnikají.
    Dotace by podle nového zákona mohli nově čerpat i majitelé domů, které se nacházejí v památkových zónách a rezervacích, ale památkami nejsou. Návrh plánuje zřídit zvláštní fond péče o kulturní dědictví, kam by šly prostředky z pokut za porušování památkového zákona, ale i část poplatků lázeňských či nových památkových.
    Památky, o které se majitel nestará, by podle zákona propadly státu. V případě potřeby by stát mohl přistoupit i k vyvlastňování. Každé poškození nebo ohrožení památky by museli majitelé hlásit.
Zdroj: Markéta Horešovská
Vložil: ČTK, 11.05.08 12:40
Návštěvnost: 4712 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
Více na: hoja 11.05.08 16:55
asi to sem ani nepatri jelito 11.05.08 18:03
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.