Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bém: Přemístění nové budovy NK na Vyšehrad je mystifikace

Hradec Králové - Informace o přemístění stavby nové budovy Národní knihovny (NK) z Letné na městský pozemek u Vyšehradu v Praze je podle pražského primátora a odpůrce stavby na Letné Pavla Béma (ODS) mystifikace. Na dnešní ideové konferenci ODS v Hradci Králové uvedl, že s ním, ani s městem o takovém přesunu nikdo nejednal. Informaci přinesly Lidové noviny a jejich server, proti přesunu stavby na Vyšehrad by údajně nebyli ani zástupci magistrátu a vedení NK.
"Považuji to za grandiózní mystifikaci. Na úrovni města nikdo s nikým nediskutoval, neuvažoval, neanalyzoval možnost umístění Kaplického blobu na Vyšehradě nebo u kongresového centra," prohlásil dnes Bém. LN ale píší, že ke kompromisu, spočívajícímu v přesunu stavby k Vyšehradu, dospěli představitelé magistrátu i vedení knihovny. Podle deníku ale není jasné, kdo s tímto nápadem přišel jako první.
"Pro mě osobně je pankrácká varianta představitelná," řekl LN ředitel knihovny Vlastimil Ježek. Náměstek primátora Pavel Klega uvedl: "Jestli to pan Ježek chce, my to podpoříme. Je to důstojné místo, atraktivní poloha." Magistrát je podle něj ochoten zadat ověřovací studii, která by prověřila, zda je stavba v místě na Vyšehradě možná. Pozemek u Vyšehradu patří městu. Návrh budovy vypracovaný pro místo na Letné ale nelze přesunout bez souhlasu autora projektu Jana Kaplického. Jeho souhlas je nejistý.
Bém dnes ale jakákoli jednání o přesunu stavby, především na Vyšehrad, popřel. Zopakoval, že nyní je na tahu antimonopolní úřad, který musí rozhodnout, zda je možné použít na projektovou dokumentaci knihovny veřejné zdroje. Pak podle primátora musí ministerstvo kultury rozhodnout, za jaké peníze se knihovna postaví, a teprve poté je možné se začít bavit o tom, kde by případně jinde mohla stavba stát.
Spor mezi magistrátem a NK o to, kdo má rozhodnout o nové budově na Letné, trvá mnoho měsíců. Podle NK má rozhodnout ministerstvo kultury a pražský magistrát, který se však domnívá, že nejprve by měl rozhodnout antimonopolní úřad. Jeho šéf Martin Pecina však oponuje, že jeho úřadu nepřísluší posuzovat architektonickou soutěž konanou podle pravidel Mezinárodní unie architektů. Odpůrcem Kaplického návrhu je prezident Václav Klaus a pražská ODS.
Do polemik se tento týden vložil i generální ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák, který se osobně domnívá, že by nová NK mohla být v budově Kongresového centra v Praze.

> NK by mohla stát na Vyšehradě, záleží na Kaplickém
Zdroj: Zdeněk Rychtera
Vložil: ČTK, 26.04.08 21:45
Návštěvnost: 4236 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
ODS - přítel peněz, nepřítel kultury jeden z kocourkova 27.04.08 00:17
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.