Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ze zámku v Čechách pod Kosířem bude i kongresové centrum

Olomouc - Radní Olomouckého kraje již mají jasno v tom, jak využijí zámek v Čechách pod Kosířem, který by měli získat od státu v druhé polovině roku. Hejtman Ivan Kosatík dnes novinářům řekl, že kromě muzejních expozic bude částečně využit jako kongresové centrum s možností ubytování a stravování. Rekonstrukce má stát odhadem 100 milionů korun.
    Studii na využití zámku musí kraj předložit ke schválení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. "Počítá se v ní s muzeem rodu Silva-Tarouců i Mánesovým muzeem a expozicí hanácké kultury. Zároveň zde bude obřadní síň, která bude sloužit i obci, a přednáškový sál. Počítáme i s ubytováním," uvedl Kosatík.
    Ubytování ve dvoulůžkových pokojích má mít kapacitu 50 lůžek, což odpovídá jednomu zájezdovému autobusu. "Nepůjde o komerční služby, ubytování bude navazovat na program přednáškového sálu. Podobně také stravovací provoz s  kapacitou 120 lidí," dodal.
    Předpokládané náklady na rekonstrukci činí 100 milionů korun. Oprava by měla skončit nejpozději v roce 2015. "Předpokládáme, že stavební práce bychom zahájili v roce 2009," řekl hejtman.
    Velkou část financí chce kraj získat z Evropské unie i tzv. švýcarských fondů, které jsou součástí evropského dotačního mechanismu. Určeny jsou pro obnovu památek. Náměstek hejtmana Pavel Horák už dříve potvrdil, že by se kraj chtěl ucházet o dotaci ve výši 48 milionů korun.
    Zámek se stovkou místností je nyní prázdný. Naposledy patřil šlechtickému rodu Sylva-Taroucy, který jej nechal v polovině 19. století přestavět v klasicistním slohu a vytvořil kolem něj dvacetihektarový park se vzácnými dřevinami. Dvacet let zde pobýval jako učitel malířství mladých šlechticů Josef Mánes. Od roku 1954 sloužil zámek až donedávna jako speciální škola pro mentálně postižené a dětský domov, který se přesunul do staré prostějovské nemocnice. Od té doby zámek hledá využití. O to, aby si jej převzal kraj, usilovaly tři desítky okolních obcí.
Autor: ČTK, 25.04.08 13:45
Návštěvnost: 6080 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
šťastnou ruku Fiala 25.04.08 16:18
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.