Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hlavním problémem paneláků v ČR jsou vysoké tepelné ztráty

Brno - Zastaralé obvodové pláště panelových domů způsobují vysoké tepelné ztráty a promrzání konstrukcí a jsou vedle statických poruch hlavním problémem paneláků v Česku. Častou chybou při opravách bytových domů je potom požadavek na zřízení solárních panelů nebo tepelných čerpadel, aniž by investor řešil ztráty tepla z pláště. V materiálech ke konferenci o renovaci technických zařízeních budov, pořádané v rámci brněnských stavebních veletrhů, to uvedl Petr Horák z Vysokého učení technického v Brně.
    "Při každé rekonstrukci objektu, ať je to panelový dům nebo rodinný domek, by mělo platit heslo, že nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujeme," řekl Horák.
    Alternativou vůči napojení na centrální zásobování teplem je vybudování kotelny s vlastním tepelným zdrojem. Lidé často volí plynové kotle, protože zařízení fungující na základě obnovitelných zdrojů nejsou podle Horáka tak štědře dotovány jako například v Německu nebo Rakousku. Vyšší dotace je možné získat jen v případě zvláštních objektů, jako jsou například školy nebo úřady.
    "Z hlediska účinnosti a návratnosti je tepelné čerpadlo nejvhodnější alternativou plynového kotle," podotkl Horák. Častou chybou je však představa, že stačí jen odpojit stávající zdroj tepla a místo něj napojit tepelné čerpadlo. Vzhledem k tomu, že voda ohřátá tepelným čerpadlem má jiný tlak než mají například klasické plynové kotle nebo centrální zásobování tepla, dochází v  takovém případě ke špatnému fungování tepelné soustavy. "Nevhodně vyprojektované a špatně zapojené zařízení bude pracovat špatně, byť by šlo o špičkový výrobek," dodal Horák.
    Státní podpora oprav panelových domů musí letos zatím počítat s nižším rozpočtem než loni. Státní fond rozvoje bydlení má na program Panel vyčleněno 1,5 miliardy korun, které pro letošní rok schválila vláda, zhruba třetinu loňské částky. Podpora poskytovaná fondem na opravy a modernizace panelových domů se letos snížila ze čtyř na dvě procenta.
    Celkové náklady na potřebné opravy a rekonstrukce všech panelových domů v republice odhadují odborníci přibližně na 350 miliard korun.
Autor: ČTK, 23.04.08 18:15
Návštěvnost: 6985 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.