Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Takzvané modulární domy je možné skládat jako legoPraha - Modulární výstavba je podle architektů ojedinělý projekt, který umožňuje takzvané modulární domy skládat jako lego. Ukázku takového mobilního montovaného domu si mohou zájemci do soboty prohlédnout ve východním cípu pražského ostrova Štvanice, poté se přesune na brněnský stavební veletrh.
Lidé si mohou nejprve nechat postavit dva plus jedna a postupně jej rozšiřovat, řekl dnes novinářům Martin Kokta, jednatel společnosti, která tento typ domů projektuje.
Modulární domy vznikají jako stavebnice složená z jednotlivých kostek. Tyto "kostky" se vyrobí v továrně, vybaví se rozvody elektřiny, tepla, vody, nábytkem a hotové se přivezou na místo, kde má dům vzniknout. Tam se ukotví například na zemní vruty, které jsou předtím navrtány do země.
Metr čtvereční vyjde u modulárního domu zhruba na 20.000 korun, dva plus jedna o rozloze kolem 50 metrů čtverečních tedy vyjde asi na milion. Projektanti vyzdvihují především variabilitu a krátkou dobu výroby a instalace.
Výroba buňky trvá několik týdnů, instalace na místě už jen desítky minut. Stavba je složena z ekologických materiálů, není náročná na údržbu a provoz, dodal Kokta.
Podle architekta Jakuba Ciglera je předností těchto budov to, že při stavbě nepoškozují okolí. Mohou také lépe kopírovat způsob života jejich obyvatel.
"Tyto domy ale nemají v Evropě a České republice tradici. Jsou častější v Americe nebo Kanadě, kde lidé více migrují. Evropané jsou zvyklí na klasický poctivý podsklepený dům," poznamenal Cigler.
Cigler ČTK řekl, že modulární výstavba by neměla být používána jako masové levné bydlení. Je totiž důležité, aby byly projektovány kvalitně a na míru zákazníkovi.
Architekt Martin Vokatý si naopak myslí, že modulární výstavba má svoje opodstatnění spíše ve speciálních případech - jako startovací nebo sociální bydlení, případně pro ubytování v případě přírodních katastrof.
Zdroj: Šárka Dvořáková
Vložil: ČTK, 18.04.08 15:15
Návštěvnost: 8437 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.