Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Památkáři na východě Čech se připojí ke stávce odborů

Pardubice - Část zaměstnanců pracovišť Národního památkového ústavu (NPÚ) v Pardubicích a Josefově na Náchodsku se rozhodla v pátek 18. dubna na Mezinárodní den památek a historických sídel připojit ke stávkové pohotovosti, kterou vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů. Chtějí tak upozornit na dlouhodobě neuspokojivou mzdovou situaci zaměstnanců i  nedostatek financí na provoz a údržbu památek. Veřejnost se dozví o symbolické stávce při návštěvě památek ve správě NPÚ, řekla ČTK předsedkyně odborových organizací obou pracovišť Bohuslava Obolecká.
    "Oslovili jsme kastelány jednotlivých objektů, aby dali lidem na vědomí, že je vyhlášena stávková pohotovost a hlavně za jakých podmínek pracují. Každý rok to vnímáme jako horší a horší i z hlediska přísunu provozních prostředků, abychom mohli památky řádně spravovat," uvedla Obolecká. Varovala před tím, že nedostatek peněz bude znamenat odchod kvalifikovaných pracovníků a jejich nahrazení lidmi s nižší odborností a praxí.
    V odborové organizaci je na pracovištích NPÚ ve východních Čechách asi třetina zaměstnanců. V prohlášení, které odboráři vydali, se uvádí, že se rok od roku zhoršují platové podmínky památkářů, průměrná měsíční hrubá mzda dosahuje na obou pracovištích částky 14.852 korun, přičemž více než 60 procent zaměstnanců má vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání. "Někteří již z existenčních důvodů odcházejí za lépe placenou prací," prohlašují odboráři s tím, že nechtějí omezit návštěvníky památek, ale chtějí upozornit na jeden z mnoha vážných důsledků současné vládní reformy, hrozbu snižování standardní úrovně veřejných služeb poskytovaných NPÚ a obdobnými státními příspěvkovými organizacemi.
    Pracovníci pardubického památkového ústavu nedávno rovněž upozornili na to, že pro letošní rok získali na investice do objektů podstatně méně peněz než dříve a Pardubický kraj je na tom v tomto směru nejhůře mezi ostatními regiony.
    Vyjádření generálního ředitele NPÚ Pavla Jerieho ani mluvčího památkářů Zdeňka Musila se ČTK dnes nepodařilo získat.
Autor: ČTK, 17.04.08 18:00
Návštěvnost: 5756 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Gratuluju Fiala 17.04.08 20:11
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.