Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Lyžařský areál v Bedřichově navrhne Martin Rajniš

Bedřichov (Jablonecko) - Nových běžeckých tratí, ale i kvalitního zázemí se dočkají sportovci a turisté v jizerskohorském Bedřichově. Obec tam chce vybudovat moderní lyžařský areál, pod návrhem projektu je podepsaný renomovaný architekt Martin Rajniš. Starosta Bedřichova Petr Šmaus dnes ČTK řekl, že záměr již schválili zastupitelé, v polovině dubna se ještě uskuteční jeho veřejné projednání.
    Nový bedřichovský lyžařský areál vyroste v  místě, které slouží již tradičně závodníkům i turistům, a to na louce pod Lesní chatou, kde končí i závod Jizerská 50. "V současné době je tam provizorní mobilní zázemí a při závodech se tam stavějí stany," dodal starosta.
    Areál bude jako ostatní Rajnišovy stavby ze dřeva, skla a žuly. Zázemí v  něm najde Jizerská obecně prospěšná společnost, která se stará o běžeckou magistrálu. Bude tam sídlit i horská služba, závodníci, ale i všichni běžní návštěvníci magistrály. Statisícům běžkařů, kteří do Bedřichova nyní míří, chybějí šatny a také služby.
    Martin Rajniš patří k předním českým architektům. Je spoluautorem obchodního domu Máj na pražské Národní třídě (1972-1975), pavilónu dějin dopravy na Expu 1986 ve Vancouveru, podílel se na projektu Centra Smíchov (1999) a navrhl také řadu rodinných domů a administrativních budov. Naposledy na sebe upozornil stavbou poštovny na Sněžce.
    Na bedřichovském stadionu vyrostou tři vzájemně propojené budovy. Technické zázemí bude zasazené do terénu a jeho střecha bude zatravněná. Návštěvníci tam najdou občerstvení, lyžařský a cyklistický servis, obchody a půjčovny sportovního vybavení. Zázemí bude fungovat i v létě pro tenis a nové víceúčelové hřiště. "Nepočítáme s pevnou tribunou, když bude třeba, postavíme mobilní," poznamenal Šmaus. Výstavba budov se odhaduje asi na 60 milionů korun, obec na ni chce získat evropskou dotaci.
    "Vybudovat potřebujeme i nově běžecké tratě, aby se pohyb turistů po magistrále lépe rozložil a jednotlivé lokality se propojily," podotkl starosta. Nyní vyráží většina běžkařů jen jedním směrem, a to z Bedřichova na Šamalovu louku. Po nové trase by se měli dostat lyžaři až do Janova nad Nisou, další nástupní místo by mělo být na Maliníku. Mimo běžeckého kolečka budou na nové trati tři můstky a jeden podjezd. Obec již požádala na tratě a přejezdy o územní rozhodnutí.
    V Bedřichově bydlí 270 stálých obyvatel, v sezoně tam je ale denně až 5000 lidí.
Zdroj: Petra Laurinová
Vložil: ČTK, 02.04.08 23:50
Návštěvnost: 6798 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
dřevo sklo a žula, to je slovo do pranice To,máš Butta , Junior 07.04.08 15:15
veřejné projednání byl paskvil a propadák Přemysl Frantík Kuchař 05.08.11 11:35
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.