Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Malostranské a hradčanské zahrady jsou perlou Prahy

Praha - Pražské malostranské a hradčanské zahrady jsou zelenou oázou uprostřed metropole a lákadlem pro tisíce turistů. Většina z nich vznikla z někdejších palácových zahrad zakládaných na místech opevnění Pražského hradu a okolních svazích dle italského vzoru. Až na výjimky prošly v posledních letech rekonstrukcí a jsou přístupné veřejnosti. Po zimní přestávce bude dnes otevřena Valdštejnská zahrada v areálu Senátu.

Zahrady Pražského hradu - Hrad obepíná prstenec sedmi zahrad, z nichž byla v době před rokem 1989 většina pro veřejnost uzavřena. Po revoluci se začalo s jejich rozsáhlými rekonstrukcemi, které vrátily zahradám podobu z 20. let, jejíž autorem byl slovinský architekt Josip Plečnik. Jižními zahradami je po rekonstrukci možné obejít celý Hrad. K areálu přilehá rovněž zrekonstruovaná pětice terasových palácových zahrad.

Palácové zahrady - Barokní zahrady se rozkládají na jižním svahu hradčanského návrší a jsou spojnicí mezi Hradem a Malou Stranou. Systém strmých schodišť spojuje Ledeburskou, Malou a Velkou Pálffyovskou, Kolowratskou a Malou Fürstenberskou zahradu. Součástí objektu je Galerie Ledeburské zahrady.

Valdštejnská zahrada - Rozlehlou zahradu v sousedství barokního Valdštejnského paláce zdobí mimo jiné unikátní sala terrena, určená pro zahradní koncerty, uměle vytvořená krápníková stěna a voliéra s výry.

Zahrady Strahovského kláštera - Zahrady Strahovského kláštera tvoří dvě menší zahrady Konventní a Opatská, malá Vyhlídka s vinicí a Velká strahovská zahrada. Velká strahovská zahrada je přístupná veřejnosti, Opatská zahrada slouží jako letní restaurace.

Petřínské zahrady - Petřín je rozsáhlým komplexem zahrad utvářených při malostranských palácích. Mezi petřínské zahrady patří krom klášterních zahrad, Lobkovická zahrada, Seminářská zahrada, Kinského zahrada, Vrtbovská zahrada, Schönbornská zahrada a Petřínské sady. Jednou z nejkrásnějších je Vrtbovská zahrada při Vrtbovském paláci, která bývá označována za klenot mezi barokními zahradami v celé střední Evropě. Schönbornská a část Lobkovické zahrady jsou využívány velvyslanectvími USA, respektive Německa a jsou veřejnosti nepřístupné.

Vojanovy sady - Zahrada o rozloze 2,4 ha byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1954 a při té příležitosti dostala název Vojanovy sady na památku českého herce Eduarda Vojana. Vojanovy sady patří mezi nejstarší částečně zachovalé zahrady v Praze, neboť vznikly z části někdejší ovocné zahrady založené po zboření biskupského dvorce roku 1248.

Černínská zahrada - Dvouúrovňová zahrada se nachází v sousedství Černínského paláce. Je využívaná ministerstvem zahraničí, zpřístupněna veřejnosti bývá jen mimořádně.
Zdroj: Petr Satrapa
Vložil: ČTK, 01.04.08 10:10
Návštěvnost: 11225 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.