Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Atmosféru kaváren minulých let přiblíží nová výstava v Praze

Praha - Vůně kávy, vyhrávání hudby z gramofonu a vášnivé debaty umělců, novinářů i ekonomů. Tak vypadala atmosféra kaváren v první polovině 20. století, kterou se snaží přiblížit výstava Pražské kavárny a jejich svět. Expozice, která je umístěna v Muzeu hlavního města Prahy, se pro veřejnost otevře ve středu.
    Návštěvníci si mohou atmosféru dobových kaváren vyzkoušet na vlastní kůži. Součástí výstavy je totiž interiér tehdy proslulé kavárny Union. Nechybí ani skutečná fungující kavárna, ve které vyhrává hudba z  dobového gramofonu a kde se na stěně promítají záběry z tehdejší Prahy.
    Součástí výstavy je i galerie obrazů s kavárenskou tematikou, ve které nechybí originál známého obrazu od Viktora Olivy Piják absintu. Jeho kopie visí v kavárně Slavia. "Z nejrůznějších galerií jsme nashromáždili poměrně rozsáhlou kolekci, která představuje kavárnu jako téma," řekl spoluautor výstavy Tomáš Dvořák.
    Pro snadnou orientaci v pražském kavárenském světě minulých let slouží dobově stylizovaná interaktivní mapa s lokací asi 150 kaváren z první poloviny 20. století. Mapu doplňují dobové fotografie a audio informace.
    Do kavárny se tehdy nechodilo jen za příjemným posezením s dámou nebo k  nezávaznému rozhovoru s přáteli, ale také pracovat, psát a sbírat informace o  dění doma nebo v cizině. Dobrý kavárník se staral o to, aby měl host nejen dobrou kávu, ale dostal k ní i oblíbené čtivo.
    "Do kavárny se chodilo i  pracovat. Nezřídka zde vysedávali novináři, kteří psali své články a přes redakčního sluhu je posílali do redakce. Třeba Jaroslav Hašek vysedával po kavárnách a posílal příspěvky do redakcí, které mu posílaly zálohu, aby měl na zaplacení," řekl spoluautor výstavy Dominik Hrodek.
    K častým návštěvníkům kaváren dále patřili Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert, bratři Čapkové, Egon Erwin Kisch a mnozí další spisovatelé, novináři, umělci, ale také politici, bankéři a podnikatelé. Oblíbenými místy byla Národní kavárna, Corso, Slavia či Louvre.
    Poslední dvě zmíněné kavárny fungují dodnes. Jejich hosté se prý v posledních letech změnili. "Jsou dnes mnohem zkušenější, sofistikovanější, náročnější a někteří i bohatší. Čím dál více je nutné typ svého zákazníka znát a vše podřídit jeho potřebám," řekl ČTK majitel Cafe Louvre Sylvio Spohr.
    Výstava, která potrvá do konce letošního srpna, se zabývá i dobovým podáváním kávy, čaje a kavárenských dobrot. Základní vstupné do Muzea hlavního města Prahy stojí 100 korun. Studenti a senioři za návštěvu zaplatí 40 korun, děti do 6 let a invalidé mají vstup zdarma. Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 09:00 do 18:00.
Autor: ČTK, 12.03.08 14:05
Návštěvnost: 6142 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.