Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Století od úmrtí mecenáše Hlávky připomíná výstava a mince

Praha - Století, jež právě dnes uplynulo od úmrtí architekta a mecenáše Josefa Hlávky, připomíná nová výstava v Lobkovickém paláci v Praze. Výstavu uspořádalo Národní muzeum, Česká národní banka současně vydala k této příležitosti novou stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 200 korun. Program výstavy i novou minci dnes zástupci muzea a banky v Praze představili novinářům.
    "Hlávkova osobnost je výjimečná zejména z toho hlediska, že v  sobě shrnovala mnohé aktivity - umělce, architekta, organizátora vědy, mecenáše, praktického stavitele a podnikatele. Já myslím, že to je skutečně ojedinělé, a myslím si, že je právě symptomatické pro tuto dobu, že tuto mnohostrannost může ocenit," řekl ČTK Václav Pavlíček, předseda správní rady a prezidia Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových. Nadace dosud spravuje Hlávkovu pozůstalost a přispívá k rozvoji vědy a umění.
    "Současná mediální pozornost ukazuje, že lze jeho osobnost připomenout a že společnost na to slyší, to je velmi důležitý symptom," konstatoval Pavlíček. Činnost nadace byla výrazně omezena za druhé světové války nacisty i později komunistickým režimem.
    "Fakt je ten, že teprve po listopadu (1989) mohla Hlávkova nadace zase plně obnovit svou činnost a tím připomenout Hlávkovo jméno," dodal Pavlíček. Přesto nadace zřejmě nevratně přišla o velkou část majetku, o nějž ji komunistický režim připravil.
    Nadace k příležitosti jubilea věnovala Národnímu muzeu bronzovou bustu Josefa Hlávky, který kdysi patřil mezi zakladatele této instituce. Návštěvníci muzea bustu, kterou v roce 1901 vytvořil sochař Josef Václav Myslbek, uvidí ve střední hale muzea.
    Výstava nazvaná Portae vitae Josefa Hlávky - stoletý odkaz mecenáše v Lobkovickém paláci potrvá do 27. července. Výstava připomene osud mecenáše i to, jakým způsobem zasáhl do řady různých oborů.
    Informace o projektech, které Hlávkova ke 100. výročí úmrtí svého mecenáše letos zorganizovala, jsou uvedeny na internetové stránce www.hlavka-jubilejni-rok.cz.
Zdroj: Jiří Janda
Vložil: ČTK, 11.03.08 11:10
Návštěvnost: 4953 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.