Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obraz katastrálních map z celé ČR lze získat již i přes web

Praha - Obraz katastrálních map z celé republiky je již přístupný také na internetu. Zkušební provoz nové aplikace internetového prohlížeče katastru nemovitostí spustil Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) v těchto dnech. Během loňského roku do katastru přes síť nahlédlo přes osm milionů lidí, což je zhruba o dva miliony více než v roce 2006. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Jaroslav Gall z ČÚZK.
Mezi další novinky elektronického nahlížení do katastru patří například zobrazování omezení vlastnického práva nebo možnost získávat z báze přes mobil textové informace.
"V lokalitách, kde dosud není katastrální mapa v digitální podobě, jsou k dispozici rastry katastrálních map doplňované ve dvoutýdenních intervalech o  orientační zobrazení změn z geometrických plánů," uvedl Gall.
Zkušební provoz nové aplikace spočívá v tom, že zatím dokáže přijmout jen omezený počet přístupů. Naostro by se systém měl rozjet během příštího týdne, řekl ČTK Gall.
Počet nahlížení do katastru z internetu se od roku 2004, kdy aplikace odstartovala, rok od roku zvyšuje. Jestliže v roce zahájení to bylo 2,9 milionu přístupů, bylo to o dva roky později již 4,6 milionu a loni již více než osm milionů lidí.
Návrh novely katastrálního zákona, který na konci února schválila vláda, počítá s tím, že poskytování údajů z katastru nemovitostí by v  budoucnu mělo být pod větší kontrolou Úřadu pro ochranu osobních údajů. Veřejný přístup do této databáze bude ale zachován a lidé mají mít nově i možnost na kterémkoli katastrálním úřadě získat údaje z digitalizované části celorepublikového katastru nemovitostí.
Na konci minulého měsíce vláda také schválila návrh novely zákona o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem, který může znamenat zvýšení poplatků za zápis do katastru. Správní poplatek za zápis má sice nadále činit 500 korun, ale nemá se již platit za návrh jako celek, nýbrž za každou nemovitost a právo zvlášť. Výnosy z  poplatků mají být použité na další digitalizaci katastrálních map.

Počet elektronických přístupů k nahlížení do katastru nemovitostí v  milionech:
Rok Počet přístupů
2004 2,9
2005 4,6
2006 6,1
2007
8
Autor: ČTK, 11.03.08 10:15
Návštěvnost: 6897 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.