Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Liberec: Bývalá pivnice Parlament se mění v galerii

Liberec - Bývalá vyhlášená pivnice Parlament v podzemí liberecké radnice začne sloužit umění. Poté co prostory v dubnu opustí stavbaři, otevře se tam Galerie u rytíře. Provozovat ji budou Kulturní služby města Liberce, které do února chystaly výstavy v Malé výstavní síni v bývalém Domě klavíru na Šaldově náměstí. Budova má nového majitele a výstavy tam musely skončit. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Ondřej Červinka.
    Primátor Jiří Kittner je přesvědčen o tom, že galerie díky své atraktivní adrese přiláká více návštěvníků. "Prostory jsou třikrát větší než původní výstavní síň, bude tam i stálá expozice města," dodal Červinka. Během roku začne do podzemí navíc jezdit výtah, takže se do nové galerie dostanou i handicapovaní. Součástí galerie bude také občerstvovací provoz.
    Podzemí liberecké radnice prošlo v minulých dvou letech rozsáhlou rekonstrukcí. Opravený Radniční sklípek, původně také restaurace, bude rovněž sloužit hlavně kulturním a společenským akcím. Až stavbaři dokončí galerii, začnou budovat bezbariérový přístup, respektive výtah do obou podzemních prostor. "Je to průlomové řešení bezbariérovosti, které je k vidění jen před slavným drážďanským chrámem Frauenkirche," podotkl mluvčí Martin Korych s tím, že konečná částka rekonstrukce prvního podzemního podlaží se může vyšplhat až na deset milionů korun.
    Radniční sklípek, kde se mimo jiné nachází základní kámen radnice z roku 1888, býval v minulosti největší restaurací ve městě. Vešlo se do něj kolem 300 lidí, žádná podobně velká restaurace v Liberci není. Právě kvůli své rozlehlosti měl ale sklípek neúnosně velké náklady na provoz.
    Restaurace s pivnicí fungovala v prostorách sklepení desítky let. Lidé tam chodili na jídlo a scházeli se tam podnikatelé, pořádali podnikové večírky i taneční večery a na počátku 90. let tam byl i striptýz. Jak začaly v centru vznikat nové podniky, restaurace v radnici pozvolna upadala. Naposledy byla ve sklípku restaurace Krušovice. Na podzim 2003 ale kvůli ztrátě skončila, přestože nájemní smlouva byla uzavřena až do roku 2015.
    Novorenesanční budova liberecké radnice z konce 19. století prochází opravami už více než deset let. Vybouraly se umakartové a sádrokartonové příčky, které velkorysé prostory rozdělovaly na malé kanceláře. Úpravy si vyžádaly desítky milionů korun, jejich cílem je vrátit budovu postupně do původní podoby.
Zdroj: Petra Laurinová
Vložil: ČTK, 07.03.08 15:10
Návštěvnost: 4013 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.