Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Alena Šrámková dostane Poctu České komory architektů

Alena Šrámková (foto Petr Jedinák, www.jedinak.cz)
Praha - Poctu České komory architektů za rok 2007 dostane Alena Šrámková. Autorka, která podle odborníků patří ke špičce tuzemské architektonické scény, je známá především realizacemi projektů nové haly pražského Hlavního nádraží a administrativní budovy ČKD na Můstku. Tu vytvořila spolu s manželem Janem Šrámkem. Cenu dostane v dubnu u příležitosti své výstavy v pražské Galerii Jaroslava Fragnera.
    Pocta České komory architektů je určena významné osobnosti, která se svou prací a přístupem výrazně zapsala do moderní historie české architektury. Šrámková se svojí osobitou tvorbou k nim podle komory patří. Řadí se mezi představitele takzvané české přísnosti, jak historik architektury Rostislav Švácha charakterizoval skupinu architektů, kteří se vyznačují sklonem k minimalistickým tendencím.
    Šrámková po druhé světové válce vystudovala architekturu na Vysoké škole technické v Bratislavě, v  50. letech absolvovala tři roky v ateliéru Jaroslava Fragnera na Akademii výtvarných umění v Praze. Prošla několika projektovými kancelářemi, na konci 80. let pracovala v ateliéru SIAL, který pod vedením architekta Karla Hubáčka představoval od 60. let jeden z mála výrazných a osobitých proudů tehdejší české architektury.
    Od roku 1991 učí na Fakultě architektury ČVUT a od roku 1992 má vlastní architektonický ateliér Šrámková Architekti. V polovině 90. let byla členkou Pražského grémia pro ochranu a rozvoj kulturního prostoru hlavního města Prahy, v roce 1999 byla jmenována profesorkou na Akademii výtvarných umění v Praze.
    Z dalších děl Aleny Šrámkové se připomíná kulturní centrum Lužiny z roku 1983 vzniklé ve spolupráci s Ladislavem Lábusem, z 90. let pak třeba věž pro vědeckého pracovníka Na Košíku, kde se podle odborníků obzvláště projevila autorčina schopnost, jak jednoduchostí a obyčejností dosáhnout pozoruhodného výsledku.
    Komora uděluje Poctu od roku 2000; v roce 2004 nebyla udělena, loni ji získal Miroslav Masák, předloni Karel Hubáček. Letos se sešlo devět nominací - pět pro žijící architekty Emila Hlaváčka, Jana Kaplického, Emila Přikryla, Viktora Rudiše a Šrámkovou a čtyři nominace zazněly pro osobnosti in memoriam - jsou jimi Karel Filsak, Jindřich Freiwald, Ladislav Konopka a Jan Sokol.
Zdroj: Markéta Horešovská
Vložil: ČTK, 13.02.08 00:05
Návštěvnost: 4560 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
pocta Aleně Šrámkové Tomáš Butta 14.02.08 13:57
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.