Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Komora architektů připravila státní koncepci architektury

Politika architektury vzbuzuje ve vládě nadšení.
Praha - Poradit českým veřejným institucím, jak by měly postupovat v podpoře a prosazování kvalitní architektury, by měla dosud chybějící státní koncepce architektury. Její návrh připravila Česká komora architektů (ČKA). Tím, kdo by měl program logicky naplňovat, pak jsou státní a další veřejné instituce jako významný vlastník nemovitostí a zároveň investor ve výstavbě. Podle architektů by stát měl jít dalším subjektům - soukromému sektoru i veřejnosti - příkladem.
    Materiál klade důraz na výchovu a vzdělávání v  oboru. Obecné povědomí o kvalitní architektuře a potřebě její podpory by podle koncepce mělo zlepšit i zamýšlené Centrum české architektury, jež by po vzoru podobných zahraničních středisek mělo být místem pro organizovaní výstav, seminářů a výměnu informací v oblasti architektury. ČKA také připravuje projekt udílení ceny za architekturu.
    Návrh nazvaný Politika architektury ČR zpracovala komora na základě obdobných aktivit jiných členských států EU pro ministerstvo pro místní rozvoj. Kromě tohoto úřadu se k němu v rámci připomínkového řízení vyjádřila i ministerstva zemědělství, kultury, průmyslu, školství a životního prostředí. "Teď se zpracovávají připomínky a rádi bychom, aby byl materiál v létě předložen vládě jako vládní program politiky v oblasti architektury," řekla ČTK Ludmila Cepáková z České komory architektů.
    O potřebě kvalitní architektury se v Česku hovoří vždy až na základě příkladů opačných - často diskutovaným je fenomén nových příměstských kolonií rodinných domů. Debatu o architektuře v souvislosti s veřejnými rozpočty zase vyvolal návrh nové budovy Národní knihovny. Začalo se volat právě po větší zodpovědnosti politiků a státních úředníků především za kvalitní životní prostředí, jehož součástí architektura je - v podobě kulturního dědictví, ale i staveb teprve vznikajících.
    Úroveň architektury a krajiny městského a venkovského prostředí je ukazatelem kulturní identity země, podmiňuje i vnímání státu světovým společenstvím, píšou autoři koncepce. Hlavním důvodem pro přijetí programu je proto zlepšení podmínek pro vznik a ochranu harmonického a kvalitního vystavěného prostředí, tedy všech částí životního prostředí vytvořených stavební činností člověka, míní.
    Nejde přitom jen o to, aby se lidí cítili lépe - výstavba a údržba patří mezi hlavní spotřebitele energie a významné znečišťovatele životního prostředí. Budovy v EU spotřebovávají přibližně 40 procent veškeré energie a mají stejný podíl na produkci veškerých odpadů. Snížit tyto hodnoty je nezbytností pro zachování udržitelného rozvoje, proto chce koncepce politiky architektury apelovat i na kvalitu architektury ve smyslu snahy o úspory zdrojů energie a zdokonalování dnešních postupů a technologií.
Zdroj: Markéta Horešovská
Vložil: ČTK, 12.02.08 23:20
Návštěvnost: 3068 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.