Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Přísnost soutěží může prodražovat dálnice, ŘSD nesouhlasí

Praha - Méně přísná kritéria tendrů na veřejné stavby by podle organizace Transparency International (TI) mohla znamenat proti současným cenám úspory až o 30 procent. Nadbytečná přísnost kvalifikačních kritérií však potenciální dodavatele odrazuje a vede následně k prodražování staveb. TI to dnes oznámila v tiskové zprávě s odvoláním na svou nejnovější analýzu veřejných zakázek na velké dopravní stavby. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s tím, že jsou kvalifikační kritéria pro tendry příliš přísná, nesouhlasí.
    Dokládá to rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ze začátku února ve věci dostavby posledního úseku dálnice D8 přes České středohoří. Úřad jednal právě o kvalifikačních kritériích tendru. Podnět k přezkoumání tohoto řízení podala TI loni v září. "Kvalifikační podmínky byly naprosto v pořádku vzhledem k technické náročnosti stavby," řekla ČTK k rozhodnutí úřadu mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.
    Ředitelství začne letos při výběrových řízeních na stavbu silnic a dálnic používat cenové normy. Ty vypracovali odborníci z ČVUT a určují hranice, ve kterých by se měla pohybovat cena jednotlivých částí stavby.
    Cena kilometru české dálnice se podle studie ČVUT pohybuje od 180 milionů do 340 milionů korun. To je však pouze základní cena, ve které nejsou započítány například náklady na výkup pozemků, napojení na vedlejší silnice, geologické vlivy nebo potíže při zakládání mostů. Celková cena se tak může vyšplhat až na miliardu korun.
    ŘSD se poslední dobou stalo terčem kritiky médií, podle kterých jsou české dálnice až čtyřikrát dražší než například německé. Nechalo si proto zpracovat analýzu, ze které vyplývá, že velké dálniční mosty se v České republice stavějí o 14 procent levněji než v Německu, naopak kilometr raženého tunelu je v ČR o 27 procent dražší než u západních sousedů. Celkově jsou podle již dřívějšího sdělení šéfa ŘSD Alfreda Brunclíka náklady na výstavbu dálnic v ČR na úrovni 74 procent průměru EU.
Autor: ČTK, 11.02.08 15:45
Návštěvnost: 3009 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.