Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Novostavby na Slovensku mají napříště mít i kryty

Bratislava - Novostavby na Slovensku, určené pro bydlení více než 50 lidí či jako veřejné budovy, mají být vybaveny i vzduchotěsnými úkryty pro případ války, průmyslové havárie či živelní pohromy. Vyhláška ministerstva vnitra, která stavbu krytů nařizuje, sice platí už od předloňského podzimu, ale do povědomí se dostává až teď, kdy se jí dostalo pozornosti slovenských médií.
    "Není to maličkost. Kryty musejí odolávat požárům, zatopení, tlakové vlně, chemickým zbraním a v některých případech i radiaci. Musejí být vybaveny agregáty na výrobu elektřiny, zařízením na filtrování vzduchu a vodou. Lidé v nich musejí vydržet nejméně pět dní. A celé to zaplatí soukromí investoři," napsal ekonomický týdeník Trend. Podle expertů pořízení takového krytu vyjde výrazně nad pět milionů korun.
    Ve velkých nákupních centrech sice takovou položku může majitel rozpočítat do nájemného, ale v menších domech by si ji museli zaplatit běžní obyvatelé. Ministerstvo, které vyhlášku vymyslelo, totiž nepočítá se žádnou státní podporou.
    A velká obchodní centra v Bratislavě už byla postavena za největšího stavebního boomu ještě před vyhláškou, samozřejmě bez krytů. S kryty ale podle časopisu nepočítá ani nový terminál bratislavského letiště, kde je investorem stát.
    Trend se pozastavuje i nad tím, že vyhláška se opírá o analýzu bezpečnostních rizik, která vznikla o dvanáct let dříve. Připomíná také, že v Česku se počítá spíše s evakuací ohroženého obyvatelstva než se schováváním do krytů.
    "Možné je cokoliv. Srážka asteroidu se Zemí, občanská válka vyvolaná separatisty ze tří slovenských okresů za podpory Al-Káidy, globální konflikt, při kterém Slovensko sevře frontová linie mezi Východem a Západem. Slovenská vláda nespí a na válku se velkolepě připravuje - stavěním bunkrů za soukromé peníze," ironicky poznamenal Trend.
    Server sme.sk mezi čtenáři rozběhl anketu, jak bunkr využijí: čtvrtina se chystá na branná cvičení, desetina do krytu hodlá přestěhovat tchýni a polovička uskladnit spisy předsedy vlády.
Autor: ČTK, 08.02.08 21:30
Návštěvnost: 6362 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
... Kaker 10.02.08 21:33
Ad Kaker 10.02.08 22:58
mirda 11.02.08 15:25
...No...ona ta normalizační estetika vábí i u nás... šakal 11.02.08 23:30
Podotýkám, Lukáš Beran 12.02.08 19:48
...A bude to eloxovaný hliník?... šakal 12.02.08 23:26
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.