Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ministerstvo chce zrušit fond kultury, nemá pro něj dost zdrojů

Praha - Státní fond kultury neplní již několik let svoji funkci, pro kterou byl zřízen, tedy podporu kulturních projektů. Fond je zadlužený kvůli zkrachovalé loterii z 90. let, která ho měla financovat. Proti fondu se vede několik soudních sporů, další spory vede sám fond. Podle ministra kultury by měl být fond zrušen.
    Jakým způsobem by měl stát řešit dluhy fondu či jak zajistit, aby dnes nefungující fond plnil svou funkci, o tom jednají ministři kultury a financí, sdělila ČTK mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková. Zásadní problém ale tkví v tom, že nejsou dostatečné zdroje pro financování projektů, které by měl fond podporovat, doplnila.
    Státní fond kultury (SFK), který je jedním z mimorozpočtových fondů stejně jako fond životního prostředí či fond rozvoje bydlení, vznikl v roce 1992. Měl organizovat veřejné sbírky a loterie a rozdělovat jejich výnosy, stejně jako například část zisku z nájmu pronajímaných nemovitostí.
    Ostatní státní fondy hospodaří s částkami v desítkách milionů až v miliardách korun, desítky milionů korun rozdělují na dotacích. SFK měl například v letech 2004 až 2007 rozpočet vždy kolem 30 milionů korun. Peníze však naposledy rozděloval v roce 2005 - bylo to deset milionů korun. V roce 2002 rozdělil 5,5 milionu, po povodních se jeho prostřednictvím vyhlásila sbírka na obnovu památek.
    Několik let ale již fond peníze nerozděluje, ministerstvo to zdůvodňuje tím, že poslanci nikoho nenominovali do jeho rady. Ministr kultury Václav Jehlička několikrát uvedl, že chce fond zrušit, neboť neplní úkoly, pro které byl zřízen. Ve fondu je nyní přibližně osm milionů korun, které, pokud by existovala rada, by bylo možné rozdělit. Zástupci neziskových organizací v kultuře říkají, že jakákoli další suma, která nezávislé umění podpoří, je významná. Podle ministra je několik milionů pro státní fond kultury malá částka. Měl by mít 100 nebo 500 milionů, aby mohl něco dělat, říká.
    Příjmy fondu jsou ale podle něj téměř nulové. Vznikl hlavně kvůli rozdělování výtěžku z připravované loterie na podporu kultury. Kvůli rozjezdu loterie ministerstvo kultury zastavilo v centru Prahy dvě památky - Dům U Černé Matky boží a nedaleký palác U Hybernů. Loterie však zkrachovala a dluhy ve výši 226 milionů zaplatil stát. Důsledky tehdejšího jednání trvají dodnes.
    SFK splácí dluh ministerstvu financí. Na splátky používá příjmy z využívání domů U Černé Matky Boží a U Hybernů; v případě domu U Hybernů však provozovatel nic neplatí, neboť kvůli výši investice má podle ministerstva nájem "předplacený". Jediným významným ziskem z pronájmu SFK je nájem z Národního domu na Vinohradech. Fond také dostává od ministerstva polovinu příjmů z pronájmu nemovitých kulturních památek.
     S oběma domy zastavenými kvůli loterii souvisejí i soudní spory, ve kterých fond figuruje; žádný z těch, které jsou vedeny proti SFK, ještě není pravomocně ukončený.
    Společnost PSJ Holding žaluje fond o zaplacení 23 milionů korun za práce na rekonstrukci domu U Hybernů. Městský soud v Praze rozhodl, že má fond uhradit 19,6 milionů korun. Fond se loni v březnu odvolal k Vrchnímu soudu v Praze.
    S domem U Černé Matky boží souvisí soudní spor se společností Ko-Holding o úhradu 82 milionů korun za rekonstrukci domu. I tento soud trvá několik let a loni v červnu jej Městský soud v Praze vrátil Obvodnímu soudu pro Prahu 6. SFK již dříve požadoval na potenciální úhradu dotaci ze státního rozpočtu, ale nedostal ji.
    Naopak fond se snaží soudně vymoci přes tři miliony korun po společnosti Eurolotto - jsou to peníze, které se společnost smluvně zavázala za provozování loterie do fondu odvést. Pohledávka fondu je přihlášena do konkurzního řízení. Fond chtěl také 390.000 korun po firmě Pinkerton, jejíž zaměstnanec podle fondu ukradl SFK majetek v této výši v době provozování loterie. Žaloba byla zamítnuta, proto fond navrhl exekuci vůči zaměstnanci firmy a bude požadovat alespoň částečnou náhradu škody, uvedla mluvčí.
Zdroj: Markéta Horešovská
Vložil: ČTK, 31.01.08 17:55
Návštěvnost: 3663 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
neschopnost hone 31.01.08 21:51
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.