Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
"Zelených luk" pro obchodní centra ubývá, táhnou brownfieldy

Praha - V okolí českých měst začíná být nedostatek volných pozemků pro nová obchodní a komerční centra. Staveb na zelené louce tak ubývá. Cena volných pozemků vzrostla meziročně v průměru o 22 procent. Zájem proto roste o pozemky starých továrních haly a areálů, tzv. brownfieldy. Výsledky analýzy zaměřené na nabídku volných pozemků pro stavby obchodních a komerčních center dnes v tiskové zprávě oznámila společnost AAAIndustry.
    "Co se týče poptávky po pozemcích pro výstavbu komerčních a obchodních center, je stále těžší je zajistit. Ploch určených územním plánem k tomuto účelu je velmi málo, jestli vůbec jsou, a stavby na zelené louce už v podstatě nevznikají," popsal situaci ředitel pro strategii a rozvoj společnosti AAAIndustry Břetislav Cieslar. A pokud už stavby na zelené louce vznikají, pak jen velmi ojediněle. Případně vznikají na pozemcích, které by ještě před dvěma třemi lety nechali investoři bez povšimnutí, dodal.
    "Potenciál velkých nákupních center na zelené louce je podle našeho názoru z velké části vyčerpán. Existují stávající regionální nákupní centra, kolem 50.000 metrů čtverečních pronajímatelné plochy, která jsou přirozeným magnetem pro lidi ze spádové oblasti desítek kilometrů," řekl ČTK ředitel českého zastoupení investorské a developerské společnosti Meinl European Land Oldřich Špůrek. Firma je mimo jiné významným majitelem obchodních center v České republice. Nové projekty podle něj již musí narážet na problémy s  poptávkou, dopravní dostupností a spádovostí zákazníků.
    Investoři se v  této situaci obracejí čím dál více ke starým továrním halám a areálům, takzvaným brownfieldům. Brownfield je pozemek nebo objekt, který není efektivně využíván, je zanedbaný a v řadě případů kontaminovaný. Nemovitost nelze využít bez revitalizace, což často představuje náklady desítek i stovek milionů korun.
    Stát v proto posledních letech finančně podporuje regeneraci těchto objektů. Na roky 2007 až 2013 má ČR ve fondech Evropské unie na projekty podnikatelských nemovitostí a sanaci starých ekologických zátěží k dispozici zhruba 14 miliard korun.
Autor: ČTK, 23.01.08 21:35
Návštěvnost: 4500 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.