Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Opravy Hlavního nádraží bezdomovcům nahrály

Praha - Cestující, kteří jezdí vlakem z pražského Hlavního nádraží, si už podle Českých drah zvykli na rekonstrukce budovy i nástupišť. Odbavování cestujících už potíže nepůsobí, řekl ČTK mluvčí ČD Ondřej Kubala. Pouze v části, kde lidé čekají na svůj vlak a informují se o časech příjezdu, je podle zjištění ČTK občas trochu těsno, protože stavební práce ubraly čekajícím část prostoru. Bezdomovcům opravy přinesly nové možnosti úkrytu, takže je pro dráhy nyní problematičtější je z nádraží dostat.
    "Samozřejmě každá změna organizace nástupu a výstupu cestujících, zvlášť pokud Správa železniční dopravní cesty uzavře dva ze tří podchodů, vyvolá v prvních dnech ohlasy cestujících. I když jsou všude informační tabule a hlášení rozhlasu, chvilku si prostě všichni zvykají," uvedl Kubala. Dráhy už na podzim přesunuly vnitrostátní pokladny pro denní provoz, mezinárodní pokladny i úschovní skříňky.
    Na nádraží se kvůli stavebním pracím vytvořila také různá zákoutí, kde se mohou schovat lidé bez přístřeší. "Bezdomovci jsou bohužel trochu oříškem. Horní odbavovací hala je naše území, spolupracujeme s bezpečnostní agenturou, která odtud bezdomovce vytlačuje, bohužel je ale dostaneme pouze do dolní odbavovací haly," řekl Kubala. V této části jsou už dráhy podle Kubaly na lidi bez domova krátcí, je to veřejný prostor, kde jsou také vstupy do metra a dráhy tam nemají žádné pravomoci. "Pokud vím, tak tam ale Policie České republiky provádí pravidelné kontroly dokladů," dodal Kubala.
    Kvůli rekonstrukci nemohou lidé využívat všechny příchody k nástupištím, do stanice také nezajíždí všechny vlaky. Pro příchod k pátému až sedmému nástupišti slouží nejširší severní podchod, prostřední podchod vede pouze k nástupišti jedna a dva, která využívají vlaky jen z jednoho směru, z druhého od Libně jsou už koleje vytrhané.
    Začátkem ledna začaly opravy třetího a čtvrtého nástupiště, po nich by měly v červnu přijít na řadu první dvě. "Vlaky opravdu nemohou jezdit tak, jako v minulých jízdních řádech a není teď možné vést vůbec přímé vlaky od Libně přes Hlavní nádraží na Smíchov a dále na Plzeň," uvedl Kubala.
    Jízdní řády ovšem s výlukou počítají. Vlaky od Vraného nad Vltavou mají konečnou ve stanici Praha-Vršovice, jiné vlaky končí na Smíchově a rychlíky byly odkloněny z této trasy přes Dejvice na Masarykovo nádraží. "V jízdním řádu už nenajdete také přímé vlaky z Moravy přes Prahu až do Plzně, protože po dobu rekonstrukce prostě tímto směrem na hlavním nádraží koleje nevedou a je nezbytné mezi těmito směry přestupovat. Ze stejného důvodu už nejezdí rychlíky z Hradce Králové do Prahy-Smíchova, ale do Vršovic," dodal Kubala.
    Budovu Hlavního nádraží rekonstruuje společnost Grandi Stazioni. V této chvíli se zaměřila na severní část odbavovací haly. Do oprav hodlá investovat 850 milionů korun. Rekonstrukce začala před rokem a ještě minimálně čtyři roky potrvá.
    Do nového nástupiště investuje státní organizace Správa železniční dopravní cesty. Stavbu provádí konsorcium firem Metrostav, Skanska a Stavby silnic a železnic. Kromě nástupišť bude modernizováno také například kolejiště. Opravy budou stát 1,6 miliardy korun a skončí letos v prosinci.
Zdroj: Tereza Měrtlová
Vložil: ČTK, 18.01.08 22:40
Návštěvnost: 4628 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.