Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Seznam památek by měl podle Seitlové přimět radnice k činu

Brno - Seznam nejohroženějších památek České republiky, který vytvořil Národní památkový ústav, by měl podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové přimět radnice k rychlým a rázným krokům. ČTK dnes řekla, že města mají přímo zákonem danou povinnost v krajním případě, kdy je některá z památek v bezprostředním ohrožení, podniknout základní stavební úpravy třeba i na vlastní náklady.
    "Je na jedné straně hezké, že seznam památek vznikl, na druhé straně se ale musí konat. Je to na bedrech městských úřadů odpovědných za památky," zdůraznila zástupkyně ombudsmana.
    Radnice jsou povinny oslovit vlastníky ohrožených památek, podnítit je k tomu, aby podnikli opravy co nejdříve, nebo jim přispět radou. Pokud není znám majitel zničené památky nebo je historický objekt v ohrožení, musí město zajistit základní opravy.
    Ředitel Národního památkového ústavu Pavel Jerie souhlasí s tím, že by pověřené obce, které mají památkovou péči na starosti, měly být aktivnější. K vyvlastňování poškozených památek, popřípadě k hrazení nejnutnějších úprav objektů radnicemi by se podle něj mělo přistupovat jen v těch nejkrajnějších případech.
    "Spíše chceme, aby radnice jednaly s majiteli památek. Úředníci jim například mohou poradit, kde lze čerpat dotace potřebné na opravy, radnice mohou pomáhat s využitím obnovených budov, nebo přispět na úpravy menším obnosem," uvedl Jerie.
    Seznam nejohroženějších památek v zemi je podle něj důležitý pro investory, kteří mají zájem o koupi a využití historických budov. Úředníci odpovědní za památkovou péči na radnicích by podle něj měli při podobných transakcích napomáhat.
    Seznam nejohroženějších památek je na internetové adrese http://monumnet.npu.cz. Tvoří jej zatím 600 položek. Podle některých odhadů v celé zemi chátrají tisíce staveb, které památkově chráněné buď jsou, nebo by si tuto ochranu zasloužily.
Zdroj: Vladimír Klepáč
Vložil: ČTK, 10.01.08 17:20
Návštěvnost: 4921 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.