Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Brownfieldy v Pardubickém kraji postupně nacházejí uplatnění

Pardubice - Většina z deseti prázdných průmyslových, zemědělských či vojenských areálů v Pardubickém kraji, takzvaných brownfields, které kraj před rokem a čtvrt zařadil na seznam významných lokalit, jež chtěl nabízet investorům, již má své využití. Nevyužité a mnohdy chátrající objekty si rozebraly ponejvíce soukromé firmy. Aktivita kraje a vládní agentury na podporu investic CzechInvest v tom měla jen malou úlohu, zjistila anketa ČTK.
    Mezi desítkou vytipovaných brownfields se objevil kasárenský objekt v  Opatovicích nad Labem a pozemky v Semtíně na Pardubicku, na Chrudimsku bývalý cukrovar v Hrochově Týnci, nepoužívaný muniční sklad v Chrasti a bývalý pivovar v Chrudimi, na Svitavsku středisko živočišné výroby v Koclířově a zámeček s  hospodářským objektem ve Vranové Lhotě. Na Ústeckoorlicku kraj na seznam zařadil areál dřívější firmy Dřevotex v Lichkově, starý pivovar ve Vysokém Mýtě a Orlická kasárna v Žamberku.
    Nemovitosti kraj prezentoval například na 1. mezinárodní odborné konferenci Brownfields invest Czech - BFIC 2006 či na veletrzích Expo Real v Mnichově nebo Urbis v Brně; na jejich využití spolupracoval i s Krajskou hospodářskou komorou, Regionální rozvojovou agenturou i městy a obcemi, kde se plochy nacházejí. Areály se objevily také na internetových stránkách kraje a vedení kraje je nabízelo i při jednáních s  podnikateli z České republiky i ze zahraničí.
    Opatovická kasárna přestaví obec, která je jejich vlastníkem, za pomoci soukromé firmy na bytový objekt s komerčními prostorami v přízemí. "Hledali jsme partnera vlastní cestou, budova byla zchátralá a čas hrál proti nám," řekl ČTK starosta Opatovic Pavel Kohout. Pozemky v Semtíně postupně jejich vlastník, společnost Synthesia, rozprodává zájemcům. Kupce sehnala v naprosté většině pomocí inzerce nebo pocházejí z řad jejích dřívějších obchodních partnerů.
    Pivovar v  Chrudimi koupil ještě před sestavením krajského seznamu soukromý vlastník, který ve sklepech vybudoval taneční klub a připravuje přestavbu nadzemních částí budovy na hotel. Podobně se již před delší dobou prodala Orlická kasárna v  Žamberku. "Trochu jsme předběhli události. Dnes je v areálu mnoho firem, například prodejna stavebnin, dřevomateriálu a spojovacího materiálu, výrobna potravin, nerezových nádob kanceláře nebo ubytovací kapacity," řekl ČTK starosta Žamberka Tomáš Kalous. Muniční sklad v Chrasti se změnil na soukromé distribuční středisko vojenské výstroje, budovy Dřevotexu si pronajaly tři soukromé společnosti.
    Některé objekty zatím na využití čekají. Zámeček ve Vranové Lhotě majitelka jen velmi zvolna a ztěžka rekonstruuje, přestavbu pivovaru ve Vysokém Mýtě pro bytové účely zatím blokuje návrh na vyhlášení stavby kulturní památkou. Statek v Koclířově zatím patří obci, která čeká, zda získá od státu část souvisejících pozemků. "Pokud se nám to podaří, máme již delší dobu dohodnutý prodej areálu do soukromých rukou pro sklad potravin," řekl ČTK starosta Koclířova Bohumil Kysílko.
    Osudu jednoho z brownfieldů se mezitím vyřešil sám z evropské pokladny. Cukrovar v Hrochově Týnci společnost Eastern Sugar uzavřela a vrátila svou kvótu na produkci cukru Evropské unii. Za to od ní dostane peníze na srovnání továrny se zemí. Na místě rozlehlého průmyslového areálu tak za čas opět porostou zemědělské plodiny.
    V kraji existuje ještě mnoho dalších nevyužitých průmyslových, zemědělských či vojenských budov a pozemků. Podle odhadů jich je kolem 200. Doposud ale pro investory vznikaly spíše nové průmyslové zóny, kde je výstavba závodu snazší než rekonstrukce starého objektu. Řada firem vybudovala nové haly v zónách v  Pardubicích, Moravské Třebové, Poličce nebo Chrudimi. Nevyužité prostory obsadila mimo jiné počítačová firma Foxconn v bývalé pardubické Tesle.
Autor: ČTK, 02.01.08 18:55
Návštěvnost: 4695 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
K osudům cenné industriální architektury 06.01.08 21:44
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.