Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Prostějov nakonec nevybral žádný návrh na Husserlův pomník

Prostějov - Prostějovská radnice nakonec nevybrala ani jeden z deseti návrhů na pomník významnému německému filozofovi a zakladateli fenomenologie Edmundu Husserlovi, které byly na sklonku léta přihlášeny do soutěže. "Žádný z předložených návrhů se v tuto chvíli nebude realizovat a ani žádný jiný návrh se nebude realizovat," řekl dnes zastupitelům primátor František Jura (ANO). Radnice kvůli způsobu organizace soutěže na pomník sklidila kritiku odborných členů výběrové komise. Husserl se v Prostějově v roce 1859 narodil.

V podmínkách soutěže byla podle Jury klauzule, podle které městská rada mohla rozhodnout, že žádný z návrhů na podobnu pomníku nebude uskutečněn, čehož využila. "Je to její právo," podotkl Jura, který v říjnu v regionálním tisku kritizoval činnost výběrové komise i úroveň návrhů, jež městu doporučila.

Podle odborných členů komise byly podmínky soutěže na návrh pomníku nestandardní a zřejmě měly zvýšit šance jednoho uchazeče o tuto zakázku v hodnotě až 2,5 milionu korun. Radní dnes toto obvinění důrazně odmítli.

Soutěž radnice vyhlásila v polovině července a lhůta pro podání nabídek skončila v polovině září. Přišlo deset návrhů. Město počítalo s tím, že nové umělecké dílo bude příští rok na jaře instalováno na náměstí, které nese filozofovo jméno.

Podle odborných členů hodnotící komise ale některé zadávací podmínky soutěže vybočovaly z běžné praxe. Pozastavili se nad tím, že na předložení návrhů měli autoři čas pouze dva měsíce a velmi komplikované podle nich byly také některé požadavky na parametry návrhu. "Téměř nereálně se jevil i termín realizace sochy," uvedli v prohlášení členové komise, mezi kterými byl i výtvarník Kurt Gebauer.

Plánovaný březnový termín instalace pomníku byl podle primátorovy náměstkyně Aleny Raškové (ČSSD) zvolen kvůli tomu, že Prostějov bude v dubnu hostit mezinárodní konferenci fenomenologů.

Jako vítězný návrh komise nakonec vybrala dílo s názvem Brýle s očima E. Husserla. Návrh autora, kterému měly být podmínky soutěže nakloněny, v trojici nejlepších prací podle členů komise nebyl. Pro první dva vítězné návrhy podle odborníků hlasovali i dva radní, kteří byli členy komise.
Autor: ČTK, 05.11.19 17:25
Návštěvnost: 1 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
prosím zveřejněte ty návrhy Beatrice Landovská 06.11.19 13:53
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.