Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Studio KOGAA představí na konferenci Guerrilla Tactics 2019 nástroje ekonomicky a ekologicky udržitelného developmentu

Záměrem konference, kterou pořádá 5. a 6. listopadu v Londýně Royal Institute of British Architects, je přiblížit architektům myšlení developerů. Architekt Tomáš Kozelský a designérka Alexandra Georgescu z brněnského studia KOGAA byli pozváni, aby na příkladu konverze nevyužívaného lihovaru v multifunkční prostor The Distillery předvedli mecha- nismy úspěšné realizace developerského záměru.

Případová studie ze střední Evropy

Uvažování architekta-developera, které na svém pilotním projektu The Distillery KOGAA aplikovala, spočívá v kreativitě a experimentu při vytváření ekonomického a právního rámce pro fungování budovy. Architekti objekt současně ekonomicky spravují, přebírají odpovědnost za jeho naplnění a úspěšné fungování. S ohledem na specifický charakter stavby hledají možnosti jejího ideálního využití. Projekt počítá s programem takové obsazenosti, která není podmíněna rychlou ekonomickou návratností u všech svých složek. Architekti vytvářejí multifunkční prostor, který je schopný reagovat na zdánlivě neprofitabilní záměry, jakými je například aplikovaný výzkum ekologické udržitelnosti měst. Netradiční, experimentální projekty současně přitahují pozornost a v důsledku toho podporují ekonomickou návratnost prostřednictvím jiných rentabilních aktivit v objektu.

Z architektonického hlediska probíhá konverze jako organický proces. Budovu, která pozbyla svůj účel, architekti ihned po převzetí do své správy technicky zajistí a vytvoří přitažlivý komunikační prostor pro diskuzi s potenciálními uživateli. Životaschopnost objektu není závislá na dovršení formální architektonicko-stavební konverze. Fázovaný proces se vyznačuje postupným oživováním místa. Udržuje jeho kontinuitu, reaguje na potřeby stávajících městských struktur a v čase opakovaně prověřuje potenciál objektu a lokality. Nástroje architekta se rozšiřují o procesuální složku, která stojí za realizací ekonomicky a ekologicky udržitelné existence objektu.

Stírání rozdílů mezi architekty a developery pod taktovkou RIBA

Přednášky a workshopy v rámci Guerilla Tactics reagují na nedostatečné vzdělání architektů v základech developmentu, konkrétně výběru vhodného místa, plánování jeho rozvoje a schopnosti zaujmout investora. Profese architekta v sobě nese řadu znaků, které ji předurčují k tomu, ujmout se vedoucí role na tomto poli. Čím dál více architektů proto pomyslnou hranici mezi svou profesí a developmentem překračuje. Stávají se tím ve svém podnikání samostatnější a hlavně se jim otevírá široké pole působnosti. V každém městě, Londýn nevyjímaje, je řada zanedbaných míst, u kterých architekti dokážou rozeznat jejich potenciál, pro velké developery jsou ale ekonomicky nezajímavá a městská správa na jejich rozvoj nemá finance. V kontextu dnešní doby, kdy se do popředí zájmu dostává udržitelný rozvoj, ochrana životního prostředí a cirkulární ekonomika, je stírání rozdílů mezi architekty a developery zásadním tématem.

Londýn podporuje cirkulární ekonomiku

Skladba řečníků na konferenci GUERRILLA TACTICS 2019 i její téma jsou soustředěny na Velkou Británii. RIBA tím reaguje na trend, který hýbe zemí i samotným Londýnem. O zanedbaných pozemcích, prázdných nebo s nevyužívanými stavbami, přemýšlejí čelní představitelé města. Starosta Londýna Sadiq Khan tato místa (rozlohou do 0,25 hektarů) plánuje například využít pro výstavbu bytů pro sociálně potřebné a do tohoto procesu zapojit malé a střední firmy. Svá rozhodnutí opírá o nově vznikající strategické dokumenty, které pomáhají developerům a architektům nasměrovat svoji činnost k cirkulární ekonomice a udržitelnému rozvoji. Jen v Londýně je stavebnictví odpovědné za 54 procent všeho odpadu a současně spotřebuje 400 tun nového materiálu ročně. Jednou z cest udržitelného rozvoje je tak konverze budov, ne jejich demolice.
Autor: Tisková zpráva, 01.11.19 06:00
Návštěvnost: 2 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.