Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Žatec upravuje nominaci pro zápis do seznamu památek UNESCO


Žatec – Pracovní skupina v Žatci připravuje upravenou nominaci pro rozhodování o zápisu památek na Seznam světového dědictví UNESCO. Nominace má po úpravách zdůrazňovat chmelařskou jedinečnost Žatce i jeho okolí včetně chmelnic kolem řeky Ohře. O zápise by se mělo rozhodovat na přelomu června a července v roce 2022, řekl dnes novinářům mluvčí města Tomáš Kassal. Výbor pro světové dědictví loni v létě českou kandidaturu Žatce, známého chmelařskou tradicí a unikátními památkami s ní spojenými, odložil a doporučil její přepracování.


Letos přizval Žatec odborníky Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS), poradního orgánu Výboru pro světové dědictví, aby doporučili jakým způsobem nominaci upravit. Pracovní skupina, tzv. steering group, zná na základě tohoto doporučení další postup. "Zaměříme se především na příběh chmele. Tedy od toho, jak se šlechtí v laboratoři, přes pěstování na chmelnicích kolem Ohře, dopravu a zpracování až po konečný produkt, jímž je usušený chmel určený k dalšímu využití," řekl místostarosta Žatce Jaroslav Špička.

"Pěstování a zpracování světově proslulého chmele ovlivnilo podobu celého města, včetně městské památkové rezervace, ale také široké okolí," řekl Kassal. Příkladem tohoto ovlivnění se má podle něj stát ves Stekník, která je vesnickou památkovou zónou. Chystá se proto jednání s obcí Zálužice, protože Stekník je její místní částí.

Zálužice mají podle plánů patřit - stejně jako město Žatec, Ústecký kraj, Národní památkový ústav, ministerstvo kultury či chmelařské organizace - k partnerům, kteří podpoří snahu o zápis na Seznam světového dědictví podpisem společného Memoranda o spolupráci.

Kromě chmelnic kolem Stekníku budou součástí upravené nominace také Městská památková rezervace Žatec, Pražské předměstí v Žatci či panorama města. Nebude v ní ale výroba piva ani Dreherův pivovar. "Využití chmele v pivovarnictví, kosmetice či farmacii v nominaci budeme zmiňovat spíše jen sekundárně," řekl Špička. "ICOMOS jako poradní orgán ocenil úsilí, které už jsme věnovali tomu, abychom prozkoumali nové možnosti pro upravenou nominaci," dodal.

O přijetí nominace by UNESCO mělo rozhodnout v roce 2022. Záleží například na tom, zda souběžně bude o zapsání usilovat i jiná česká památka.
Autor: ČTK, 15.10.19 19:10
Návštěvnost: 4 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.