Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hněvotín kvůli záboru půdy podá žalobu na Olomoucký kraj

Hněvotín - Správní žalobu na Olomoucký kraj podá obec Hněvotín kvůli plánovanému záboru čtyř desítek hektarů orné půdy pro stavbu biomedicínského centra a provoz různých služeb v těsném sousedství obce. Podání žaloby schválilo zastupitelstvo Hněvotína. ČTK to dnes řekl hněvotínský starosta Jaroslav Dvořák. Zábor zemědělské půdy pro rozšíření technologického centra u Hněvotína v září umožnilo svým rozhodnutím krajské zastupitelstvo, které schválilo aktualizaci zásad územního rozvoje Olomouckého kraje.

Hněvotín se záměrem biomedicínského centra dlouhodobě nesouhlasí, protože projekt počítá s výstavbou velkých hal na poli v těsném sousedství vesnice. Vedení Hněvotína se obává také toho, že zastavění takto velké plochy by ohrozilo zdroje pitné vody v obci, neboť z tohoto území proudí spodní voda do vesnice a zásobuje místní studny.

Aktualizaci zásad územního rozvoje schválenou krajskými zastupiteli ale Hněvotín bude muset zapracovat do svého územního plánu. "Zastupitelstvo obce Hněvotín nesouhlasí s usnesením zastupitelstva Olomouckého kraje a zplnomocnilo starostu podat správní žalobu na krajský úřad," uvedl Dvořák. Obec tento týden vybere právní kancelář, která žalobu na hejtmanství připraví. "Uchází se o to tři advokátní kanceláře," podotkl Dvořák.

Mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová dnes ČTK řekla, že hejtmanství zatím nemá o chystané žalobě Hněvotína podrobnější informace. "Nicméně je zcela legitimním právem obce postupovat tímto způsobem," uvedla.

Krajští úředníci zastupitelům v září doporučili námitky Hněvotína vůči záboru zemědělské půdy pro stavbu technologického centra zamítnout, jelikož krajský úřad je vázán loňskou dohodou ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva životního prostředí ohledně této strategické plochy, která připouští zábor až 44 hektarů půdy ve veřejném zájmu.

K vybudování biomedicínského centra se podle Mladé fronty Dnes před lety v memorandu přihlásily Univerzita Palackého, Fakultní nemocnice Olomouc, agentura CzechInvest, klastr MedChemBio a developerská společnost Gemo. Zastupitel Petr Daněk (ProOlomouc) na jednání zastupitelstva přečetl dopis rektora UP Jaroslava Millera, který na jeho dotaz odpověděl, že UP se na přípravě projektu nepodílí a ani to neplánuje.

Opoziční zastupitel a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (Koalice pro Olomoucký kraj) upozornil na to, že zákon dovoluje úředně přeměnit kvalitní půdu na průmyslovou oblast pouze za podmínky, že veřejný zájem výrazně převažuje nad ochranou zemědělského půdního fondu. "Veřejný zájem nevidím, vidím tu zájem vyjít vstříc několika investorům," podotkl Jurečka, podle kterého by investoři mohli využít jiné volné plochy v Olomouckém kraji a nezabírat kvalitní půdu.
Autor: ČTK, 14.10.19 18:10
Návštěvnost: 3 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.