Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
YAA 2019 - Cena Rektora TUL za školní práci

Sausan Haj Abdová
Městský nájemní dům Karlín
FA ČVUT
Ateliér Kuzemenský, Kunarová

Hodnocení poroty:
Dostavba karlínského bloku navazuje na stávající urbanistickou strukturu. Pavlačový dům pracuje se základním modulem konstrukce a dispozice bytu a jejich multiplikací, což umožňuje řadu variant velikostí nájemních bytů a i jejich případnou variabilitu v čase. Forma domu je pak složená skládáním, zrcadlením a otáčením tohoto modulu což vede k celkové velkorysosti návrhu, která je v případě Karlína přiměřená a odůvodněná. 

Průvodní zpráva:
Zadáním ateliéru bylo hledání ideální dispozice městského nájemního bydlení v pražském Karlíně. Hledání hranice mezi maximální hustotou města a maximálním pohodlím obyvatel. Řešení nalézáno v kvalitním malometrážním třípokojovém bytě a multiplikaci jeho dispozice. Důraz kladen na exteriérové části bytů a komunitní prostory. Pavlačový dům - typologie typická pro nájemní bydlení, typická také pro Karlín - ale současně.

Byt
Jedna základní dispozice bytu a její multiplikace. Dva dlouhé tunely východo-západně orientované, spojené/rozdělené vrstvou ze superbloku vestavného nábytku. Kuchyně záměrně umístěna do středu dispozice. Dvě stejně velké ložnice se stejnými okny.

Dům
Forma domu tvořena skládáním za sebe, zrcadlením a otáčením základní jednotky bytu. Velká okna prosvětlují hluboké dispozice, vytvářejí nepravidelný řád - stejný směrem do ulice i do dvora. Systém skládání bytů se propisuje na fasády slepými štíty. Propojování zrcadlených bytů - vznik různých typů dispozic.

Blok
Silná severojižní linearitu v bloku - dům ji následuje formou pěti lineárních věží. Kolmo na objem věží je orientována většina bytů. Otočení orientace přináší výhodné světlo pro byty a zároveň nechává proniknout slunce do ulice na severní fasádě domu.

Pavlače
Komunikace v domě řešeny pavlačemi. Pavlač jako místo setkání se sousedy. Soukromé lodžie z ložnic orientovány do pavlačí.

Lodžie
Většina bytů má vlastní lodžii, velká část má dvě. Dva typy - první má stejnou formu jako pavlač, druhá lodžie umožňuje orientaci ložnic do pavlačí.

Terasy
V domě se nacházejí sdílené terasy, nabízí možnost sportovních a komunitních aktivit.

Dvůr
Dvůr je průchozí pro nájemníky, ale uzavřen veřejnosti. Dva dvory vznikají mezi třemi věžemi jsou propojeny pod objemem prostřední, kde je umístěn stolní tenis.
Zdroj: Young Architect Award
Vložil: Tisková zpráva, 28.09.19 09:10
Návštěvnost: 6 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.