Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Den architektury se letos zaměří na připomínku sametové revoluce


Praha - Letošní Den architektury míří do bezmála stovky měst v České republice a na Slovensku a od 1. do 7. října se jeho pořadatelé opět pokusí představit veřejnosti nový pohled na architekturu. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídky jindy nepřístupných staveb i procházky po známých i neznámých místech s výkladem odborníků. Den Architektury pozve zájemce na více než 350 akcí, informovala dnes ČTK za pořadatele Anna Vašátková.


Mezi akcemi je objevování lidové architektury v Bublavě, zkoumání vinných sklepů v Čejkovicích, procházka po architektuře 90. let v Jablonci nad Nisou, kouzlo baťovského odkazu v Partizánském, vzpomínání na zaniklá pražská kina a hudební kluby, cyklovyjížďka s architekty v Brně nebo architektonická bojovka pro velké i malé v Českém Krumlově.

U příležitosti výročí 30 let od sametové revoluce se letošním programem jako hlavní linie vine téma svobodné architektury. Procházky tak ukážou nejen pozitivní směřování porevoluční architektury, ale i opakování tehdy přežitých vzorů ze západní společnosti, jako například stavbu satelitních předměstí.

Součástí svobodného stavění, které ovlivnilo charakter města, byly i stavby obchodních center, na některé z nich se letošní Den architektury zaměří. Po revoluci vznikalo také mnoho pomníků a památníků, i jim budou věnovány tematické procházky a několik se jich zaměří také na architekturu okolí pražské Národní třídy, dějiště událostí roku 1989.

Druhá tematická linka oslavuje stoleté výročí od založení vlivné výmarské školy Bauhaus. V Praze bude zpřístupněn kupříkladu Skleněný palác v Praze 6 a jeho původní schodiště, atrium, ale i střecha s výhledem na Hrad, kde se původně nacházely sluneční lázně s barem.

Součástí Dne architektury bude opět filmový festival Film a architektura, který bude v Praze i v desítce dalších měst. Věnovat se bude především hlavním tématům festivalu. Podrobný program festivalu v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku je na www.denarchitektury.cz.
Autor: ČTK, 13.09.19 08:15
Návštěvnost: 14 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.