Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Meziválečná architektura Ostravska - pozvánka na komentovanou prohlídku

Ve čtvrtek 18. a v pátek 19. července 2019 se uskuteční komentované prohlídky výstavy Nová architektura mezi centry a periferiemi o prvorepublikové architektuře regionu. Instalací provede historik architektury a kurátor výstavy Martin Strakoš. Prohlídky začínají již ve 13:00 hodin ve výstavním prostoru ostravského pracoviště Národního památkového ústavu na adrese Odboje 1, Ostrava. Výstava potrvá do konce prázdnin. Pro tuto příležitost byl speciálně vyroben model Domu umění v Ostravě. Atmosféru dotvářejí dobové reklamy.
V letech první Československé republiky se prosazovaly tendence, aby se region na pomezí Moravy a Slezska kulturně emancipoval. Projevilo se to i při výstavbě budov pro kulturní účely. Nejvýznamnějším příkladem se stal Dům umění v Moravské Ostravě. V soutěži na výstavní pavilon uspěli architekti František Fiala a Vladimír Wallenfels, žáci Jana Kotěry. Ve své puristicky čisté realizaci vzdali jednak hold svému učiteli a zároveň vyjádřili svůj obdiv k moderní holandské architektuře a k její cihelné racionální linii. Model Domu umění je vyroben speciálně pro tuto výstavu.
Nová architektura se prosadila i v tištěných nebo zvukových médiích. Výběr z dobových reklam v úvodní části naší výstavy tvoří podklad pro černobílé panely s fotografiemi staveb. Tyto panely zprostředkovaly čtenářům výstavu Za novou architekturu, uskutečněnou v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu v květnu až srpnu 1940. V tísnivé atmosféře protektorátu nenechalo téma nové architektury nikoho na pochybách, že se týká obhajoby modernity, úzce spojené s érou první Československé republiky.
Expozice představuje prostřednictvím dobových fotografií a také několika modelů nejvýraznější díla té doby v oblasti sakrálních staveb, radnic, administrativních paláců, bytové výstavby, kulturních, sportovních i školských budov, urbanismu a industriální architektury pod zorným úhlem vývoje jednotlivých architektonických typů v kraji.
Prezentace se zaměřuje na stavby z Moravské Ostravy, Slezské Ostravy, Opavy, Krnova, Nového Jičína, ale i z nově formovaného města Českého Těšína. Cílem je prezentovat kvalitní architektonická díla regionu, z nichž mnohá zůstávají mimo širší povědomí.
Výstava akcentuje úspěchy a hodnoty zdejší architektonické kultury té doby a neskrývá ani její limity.
Zdroj: Mgr. Petra Batková, NPÚ ÚOP v Ostravě
Vložil: Tisková zpráva, 17.07.19 15:40
Návštěvnost: 6 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.