Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pětadevadesátiny slaví sklářská výtvarnice Jaroslava Brychtová

Praha - Sochařka a sklářka Jaroslava Brychtová, která 18. července oslaví 95. narozeniny, tvořila spolu s manželem Stanislavem Libenským téměř půl století tým špičkových a uznávaných sklářů. Oba významně přispěli k vývoji moderního uměleckého skla. Jejich díla, která jsou zastoupena v řadě galerií a sbírek, patří mezi nejdražší a nejvyhledávanější na světovém trhu. Libenský zemřel v roce 2002, Brychtová poté v práci pokračovala samostatně.

Oba se věnovali možnostem uměleckého zhodnocení technologie taveného skla. Díky nim se výtvarně zaměřené sklo stalo určujícím prvkem řady staveb a jako takové i součástí architektury. Jejich tavené skleněné plastiky byly ve světě první svého druhu a budily zájem. Brychtová ve společném díle uplatňovala sochařské vzdělání, Libenský zase vnášel svou malířskou zkušenost. Do počátku 90. let manželé vystavovali více v zahraniční než v Česku.

Z jejich autorské dílny pochází například takzvaná negativní dutina, kdy jsou uvnitř neobarveného skla vidět barevné a světelné efekty. Umělci spolu vytvořili mnoho skleněných plastik, užívali malované, leptané a broušené sklo, vyráběli také vitráže. Práce Brychtové s Libenským byly vystaveny a oceněny na přehlídkách Expo v Bruselu (1958), v Montrealu (1967) a v Ósace (1970) - zde velmi zaujala jejich 22 metrů velká plastika s názvem Řeka života.

Mezi realizace dvojice Libenský - Brychtová patří vitráže v kapli chrámu svatého Víta v Praze, skleněný plášť Nové scény Národního divadla v Praze (ve spolupráci s architektem Karlem Pragerem), vstupní hala hotelu International v Brně, vnitřní výzdoba vysílače Ještěd nebo okna kaplí v Horšovském Týně a na brněnském Špilberku.

Brychtová je rodačkou ze Železného Brodu (1924). Jejím otcem byl sochař Jaroslav Brychta, který proslul jako tvůrce vyhlášených železnobrodských figurek z taženého a foukaného skla. Jaroslava studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru Karla Štipla a na Akademii výtvarných umění u Jana Laudy (1947 až 1950). Pracovala jako výtvarná návrhářka v podniku Železnobrodské sklo (1950 až 1984), poté působila ve vlastním studiu.

V roce 2005 převzala medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění.
Autor: ČTK, 17.07.19 09:20
Návštěvnost: 7 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.