Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Studenti v soutěži představili návrhy úsporných rodinných domů


Praha - Desítky studentů z Česka a Slovenska se přihlásily do letošního čtvrtého ročníku studentské architektonické soutěže Český soběstačný dům. Z jejich návrhů rodinných domů, které šetří pitnou vodou a po většinu roku jsou nezávislé na dodávkách elektrické energie, porota vybrala osm nejlepších. Vítězem se pak stal student stavební fakulty ČVUT Jiří Petrželka s navrženou dřevostavbou domu, který tři čtvrtě roku využívá energii vyrobenou střešními fotovoltaickými panely. ČTK to dnes sdělili zástupci platformy Český́ soběstačný dům.


Účastníci soutěže měli navrhnout využití konkrétního pozemku v Českém Krumlově. Vedle využití šetrné filozofie a dílčí energetické nezávislosti bylo podmínkou dodržení výškového limitu. Menší dům pro čtyřčlennou rodinu mohl mít maximálně dvě patra nebo jedno patro s podkrovím. Nejlepší navržené projekty si zájemci mohou prostudovat na webových stránkách soutěže.

"V České republice se za rok vyrobí v průměru 50 procent veškeré elektrické energie z uhlí. Z toho přibližně třetinu spotřebují zásuvky v domácnostech. Jedna domácnost tak pouze na elektřině spotřebuje průměrně 1,3 tuny uhlí ročně. Věřím, že dává smysl stavět či rekonstruovat domy tak, že neplýtvají energií, část si ji k tomu samy vyrobí a na místě spotřebují. Soutěž chce pomoci vybudovat generaci profesionálů, kteří takové domy umí navrhovat," uvedl zakladatel soutěže a platformy Český soběstačný dům Pavel Podruh.

Vítězný návrh domu má fotovoltaické panely, které jsou zabudované do střechy a které spolu s bateriovým úložištěm zajišťují energetickou soběstačnost domu po 265 dní. Dům také recykluje odpadní vodu z kuchyně a koupelny a využívá dešťovou vodu. Dokáže tak ušetřit až polovinu spotřeby pitné vody. Z návrhu vyplývá, že náklady na stavbu s plochou 106 metrů čtverečních by měly dosáhnout čtyř milionů korun.

Studentské návrhy se mohou dočkat realizace. V září se například začnou stavět dva ostrovní domy, které navrhl vítěz prvního ročníku soutěže Vojtěch Lichý. "Zadání Českého soběstačného domu je každý rok velice náročné. Vždy koresponduje s vývojem trhu a zároveň se technologicky drží o krok před ním. Posouvá tak hranice i ve smýšlení lidí. Pro veřejnost je přitom důležité vidět, že je možné postavit podobné domy a že nejde o žádná akademická cvičení," uvedla zástupkyně vedoucího katedry architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze Jana Hořická.

Český soběstačný dům každoročně vypisuje stejnojmennou architektonickou soutěž zaměřenou na navrhování staveb šetrných k životnímu prostředí. Vedle ČVUT se jí účastní vysoké školy v Brně, Ostravě, Liberci, Českých Budějovicích nebo v Bratislavě. V dalším ročníku budou studenti navrhovat celou čtvrť v konkrétním developerském projektu.
Autor: ČTK, 11.07.19 16:45
Návštěvnost: 9 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.