Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Odboráři kritizují navrhované snížení rozpočtu kultury

Praha - Vláda podle odborářů porušuje své programové prohlášení o podpoře kultury, je zodpovědná za trvající kritický stav v této oblasti. Českomoravská konfederace odborových svazů a Unie zaměstnavatelských svazů to dnes uvedly v tiskové zprávě. Odmítají návrh rozpočtu ministerstva kultury na příští rok, který má být o více než 400 milionů korun nižší než letos. Požadují, aby vláda navýšila rozpočet na úroveň, se kterou počítá strategie ministerstva kultury, tedy minimálně na jedno procento výdajů státního rozpočtu, bez započítání výplaty náhrad církvím.

O návrhu státního rozpočtu má v pondělí jednat vláda. Českomoravská konfederace odborových svazů a Unie zaměstnavatelských svazů ČR požadují okamžité jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

Výdaje ministerstva kultury by měly podle návrhu státního rozpočtu po několika letech růstu v příštím roce klesnout. Plánovaná suma je zatím o 424 milionů korun nižší než letošní rozpočet. Výdaje resortu by měly činit 14,36 miliardy korun proti letošním 14,78 miliardy korun. Mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl již dříve ČTK sdělila, že z hlediska naplňování programového prohlášení vlády považuje ministerstvo sumu navrhovanou v rozpočtu za nedostatečnou.

V únoru ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) řekl, že pro rok 2020 bude požadovat navýšení rozpočtu o 2,4 miliardy korun proti letošku. Znamenalo by to, že by resort v příštím roce měl hospodařit se sumou přes 17 miliard korun. Podíl rozpočtu kultury na státním rozpočtu by podle jeho tehdejšího vyjádření měl v roce 2021 vzrůst na jedno procento, tak jak o tom vlády mluví dvě desítky let a počítá s tím strategie MK zmiňovaná odboráři.

Staňkova pozice ve vládě není dlouhodobě silná, o jeho možné výměně se mluvilo už předtím, než v dubnu odvolal dva ředitele příspěvkových organizací. Za to ho kritizovala část odborné veřejnosti, opozice i straníků. Následně podal demisi. Prezident Miloš Zeman ji nepřijal, premiér Babiš pak na žádost ČSSD navrhl jeho odvolání.
Autor: ČTK, 24.06.19 08:10
Návštěvnost: 2 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.