Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Invalidovna se chystá na obnovu a pořádá o víkendu prohlídky

Praha - Památkáři v pražské Invalidovně dokončují stavebně historický průzkum, který je podkladem pro přípravu projekčních prací. Dokončují zaměření Invalidovny za čtyři miliony korun, které bude hotové v polovině července a je nutné, protože k budově z 18. století nejsou plány. Novinářům to dnes při návštěvě ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) v karlínském barokním objektu řekla ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

S dokončením obnovy rozsáhlého objektu se počítá přibližně na rok 2025. "Dostali jsme od zhotovitele strategii rozvoje Invalidovny, která analyzuje možnosti místa Karlína a Invalidovny jako objektu a říká, jak bychom měli využívat Invalidovnu do doby obnovy a jakým způsobem by měla být v rámci našeho záměru využívána po obnově," doplnila ředitelka. V Invalidovně by měla vzniknout expozice věnovaná historii objektu i Karlína, edukační centrum zaměřené na kulturní dědictví, výstavní prostory a část má být využívána pro komunitní aktivity.

Invalidovna je v době, kdy se chystá rekonstrukce za 1,3 miliardy korun, přístupná veřejnosti. Od dubna je v ní vždy od pátku do neděle možnost přijít na prohlídku s průvodcem, trasa vede východním křídlem. Západní křídlo NPÚ jako správce objektu od května poskytl spolku Iniciativa pro Invalidovnu, který v ní pořádá kulturní akce.

"Máme tady správce, údržbáře a dílnu a můžeme základní udržovací práce, které se týkají zasklívání oken či opravy dveří, řešit vlastními silami. Vybudovali jsme vodovodní štolu, která nám umožnila zpřístupnit vodní přípojkou celý objekt a zajistit přívod vody do Invalidovy. Vyčistili jsme kašnu, která je ozdobou celého nádvoří," doplnila ještě Goryczková.

NPÚ převzal Invalidovnu loni v květnu od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových poté, co se stát památku pokoušel neúspěšně prodat v dražbě. Budova se nabízela přibližně za 640 milionů korun.

Invalidovna vznikala v letech 1731 až 1737 podle projektu významného architekta českého baroka Kiliána Ignáce Dientzenhofera jako útulek pro válečné vysloužilce a jejich rodiny. K ubytování válečných invalidů budova sloužila do roku 1935. Později v budově působil Vojenský ústřední archiv, výrazně ji poškodily povodně v roce 2002 a pak byl objekt převeden na ÚZSVM. Roku 2017 byla zařazena na seznam národních kulturních památek. Areál je oblíbený mezi filmaři, natáčely se tam například scény z Amadea Miloše Formana. Dnes Goryczková ČTK řekla, že jen za prvním pět měsíců roku letos zisk z natáčení činí milion korun.
Autor: ČTK, 12.06.19 21:35
Návštěvnost: 6 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.