Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Židovská obec bude pokračovat v revitalizaci hřbitova v Litomyšli

Litomyšl - Židovská obec bude ve spolupráci s radnicí a dalšími institucemi pokračovat v revitalizaci židovského hřbitova v Litomyšli. Postupně se opravuje již mnoho let, nyní by se měl více otevřít veřejnosti. Podílet se na tom budou i žáci a studenti místních škol.

"Odstraníme náletové dřeviny na hřbitově i v bezprostředním okolí a pustíme se do odstranění vegetace, která ničí náhrobky. První etapa prací se uskuteční na podzim letošního roku," uvedl Martin Růžička z Židovské obce. Bude také nutné zabezpečit márnici, která je otevřená, je také potřeba obsadit místo správce hřbitova.

Židovská obec zapojí do práce i žáky a studenty. Spolu s nimi vytvoří a umístí informační materiály, které návštěvníkům poskytnou informace o historii zdejší židovské komunity. Pro veřejnost připraví přednášky a komentovanou prohlídku hřbitova. Studenti fakulty restaurování se pokusí o obnovu několika náhrobků, které zničili vandalové. Ve městě již také několik let pokračuje projekt Zmizelí sousedé, který se zabývá zpracováním období holokaustu ve městě a mapování osudů jednotlivých odvlečených Židů.

Židovský hřbitov leží v polích v místní části Lány. Založen byl v roce 1876, nejstarší dochované náhrobky pocházejí z let 1876 až 1877. Během druhé světové války byl hřbitov značně poničen a poslední pohřeb se zde konal v roce 1942. Od války zůstal dlouhá desetiletí ve zpustlém stavu. V období komunismu jej poničila voda stékající z přilehlých polí, některé hroby se propadly a byly dokonce vyplaveny ostatky pohřbených. Část náhrobků byla rozkradena, ohradní zeď se rozpadla, ale postupně se opravuje. Podle Růžičky patří tento hřbitov k nejvíc zdevastovaným židovským hřbitovům v České republice.
Autor: ČTK, 10.06.19 08:05
Návštěvnost: 17 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.