Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Před 195 roky ve Strážnici otevřeli unikátní most přes Moravu


Praha - Unikátní most, který v zámeckém parku ve Strážnici otevřeli 8. června 1824, byl prvním železným řetězovým mostem na evropské pevnině. Stavba, vybudovaná za dva měsíce, překlenula jedno ze dvou ramen řeky Moravy, která obklopuje zdejší zámek. Čtyři metry široký a necelých 30 metrů dlouhý most stál přibližně v místě dnešní poklonky sv. Jana Nepomuckého za mostem přes Baťův kanál, později však přestal vyhovovat a po 35 letech jej rozebrali.


Autorem konstrukce byl třiatřicetiletý inženýr Bedřich Schnirch, který se inspiroval novinkou, řetězovým mostem ve Skotsku. Jeho plány neznal, vycházel jen z dostupných kreseb a celou konstrukci ještě zdokonalil tím, že most ukotvil do zděných kotevních bloků. Ty ale - v kombinaci se spěchem - nakonec způsobily problémy při zatěžkávací zkoušce, nedostatečně zatvrdlá malta totiž povolila a most se prohnul. Dělníkům tak nezbylo, než konstrukci rozebrat a znovu složit.

I díky strážnickému mostu se Schnirch, který zemřel v roce 1868 ve věku 76 let ve Vídni, zařadil k nejuznávanějším rakouským odborníkům na tento druh staveb. Výraznou stopu zanechal i v Praze, pro niž navrhl most císaře Františka I., který v letech 1841 až 1898 spojoval Národní třídu a Újezd. Další mosty postavil v Lokti nad Ohří nebo v Podolsku. Posledně jmenovaný byl v 60. letech minulého století rozebrán a převezen jako technický unikát ke Stádleci, kde stojí dodnes.
Autor: ČTK, 07.06.19 08:00
Návštěvnost: 14 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.