Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Památkáři chtějí znovu získat peníze na opravy zámku v Litomyšli


Litomyšl - Památkáři se chtějí znovu pokusit získat peníze na opravu zámku v Litomyšli, který je zapsán na seznamu UNESCO. Získat evropskou dotaci se jim již dvakrát nepodařilo, neuspěli ani s projektem na opravy blízkého Panského domu. Nyní mají peníze vyčleněné v národním programu Péče o národní kulturní dědictví I. ministerstva kultury.


"Nově by měl zřejmě projekt zahrnovat všechny fasády zámku, což v předchozím nebylo," řekl dnes ČTK Ota Minařík, investiční referent Národního památkového ústavu (NPÚ), který má opravu zámku na starosti. Podle něj by opravy mohly začít v roce 2021.

Poslední projekt na obnovu zámku obsahoval nákladnou opravu zámecké budovy, včetně části sgrafit a pořízení nové divadelní konstrukce šetrnější k památkovým hodnotám zámku. V Panském domě měl být depozitář uměleckých děl. Památkáři tvrdili, že oba projekty s požadovanými dotacemi celkem více než 250 milionů korun byly dobře připravené, ale doplatily zvláště na to, že objekty nejsou v havarijním stavu.

Podle Petry Hrušové z ministerstva kultury je v programu Péče o národní kulturní dědictví I. na období 2019 až 2024 na celkovou obnovu zámku alokováno 380 milionů korun. Památkáři již odeslali na ministerstvo kultury investiční záměr, na dokončení projektu obnovy objektu zámku, panského domu a lunetové římsy žádají o pět milionů korun. Náklady na opravy se podle dřívějších odhadů pohybují kolem 380 milionů korun. "Již nyní je ale jisté, i kvůli vývoji na trhu stavebních firem a cen prací a materiálů, že tato dotace nebude postačovat," sdělila ČTK Lucie Bidlasová, mluvčí NPÚ v Sychrově, pod nějž litomyšlský zámek spadá. Památkáři proto budou hledat další možnosti, jak potřebné peníze doplnit a budou žádat o navýšení původní částky.

Zámek v Litomyšli je cennou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Byl postaven v 60. až 80. letech 16. století Vratislavem z Pernštejna jako dar pro manželku Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli, Trauttmansdorffy a Waldstein-Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Unikátem je dochované zámecké rodinné divadlo z roku 1797. Na seznam UNESCO byl zámek zapsán v roce 1999. Vloni jej navštívilo téměř 53.000 lidí.
Autor: ČTK, 21.05.19 17:20
Návštěvnost: 17 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.