Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Projekt na rekonstrukci Grossmannovy vily v Ostravě bude letos


Ostrava - Památkově chráněnou a běžně nepřístupnou Grossmannovu vilu z roku 1923 v ulici Na Zapadlém nedaleko krajského úřadu v Ostravě chce město proměnit v reprezentativní objekt. Pro rekonstrukci teď chystá projektovou dokumentaci, ta by mohla být hotová ještě letos, řekl ČTK primátor Tomáš Macura (ANO).


Podle něj by město objekt využívalo při slavnostních příležitostech, částečně by sloužil i k ubytování. "Měly by tam být jednací prostory, kdy předpokládáme, že by to mohl využívat jak magistrát, tak i krajský úřad, případně i jiné instituce ve městě. V patře by měly být tři nebo čtyři pokoje pro ubytování hostů," uvedl Macura.

Rodinné sídlo ostravského architekta Františka Grossmanna se město v minulosti bezúspěšně pokoušelo prodat. Poprvé o rekonstrukci uvažovalo už před dvěma lety, ale příprava projektu je náročná.

"Snažíme se jednat s majitelem druhé poloviny objektu, která už sice není památkově chráněná, ale je součástí celého komplexu. Domníváme se, že by stálo za to, pokusit se ho zrekonstruovat jako celek," řekl Macura. Památkově chráněná je podle něj část komplexu ve vlastnictví města a tam je zase příprava složitá kvůli nutnosti úzké spolupráce s památkáři.

"Musíte tam dávat pozor na každou maličkost, včetně toho, jak vypadá třeba zábradlí na schodišti nebo kličky od oken," uvedl Macura. Náklady na renovaci zatím nejsou vyčísleny, primátor očekává, že se mohou pohybovat mezi 50 až 100 miliony korun.

"Projektování bychom chtěli mít ukončeno letos. Potom si musíme říci, zda se o náklady podělíme třeba i s vedením kraje, protože bychom to chtěli využívat společně. Investice nebude malá. Máme ambici vytvořit tady v Ostravě jakousi paralelu na (brněnskou) Vila Tugendhat," řekl Macura.

Podle něj ve městě obdobné reprezentativní sídlo chybí, ale zároveň bylo i složité najít pro vilu jiné uplatnění. Naposledy v ní byla mateřská škola a školní družina. "Primátor i hejtman mívají různé návštěvy, které tam můžeme hostit i ubytovat. Byl jsem několikrát v Brně a je rozdíl, jestli má člověk jednání na radnici nebo ve Vile Tugendhat," míní primátor. Podle něj by se vila při různých příležitostech otvírala i pro veřejnost. Nyní je běžně nepřístupná, aktuálně se ale návštěvníkům otevře v sobotu jako součást programu vlastivědného festivalu Pestré vrstvy.
Autor: ČTK, 17.05.19 08:15
Návštěvnost: 13 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.