Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Autoři petice proti Staňkovi vidí jeho rezignaci jako svůj úspěch

Praha - Za svůj úspěch považují autoři petice, která vznikla po odvolání ředitelů Národní galerie Praha a Muzea umění Olomouc, rezignaci ministra kultury Antonína Staňka. ČTK to dnes řekl její iniciátor, zakladatel centra současného umění DOX Leoš Válka. Petice vznikla záhy po odvolání Jiřího Fajta a Michala Soukupa a požadovala Staňkovo odstoupení.

"Není ale vyhráno, záleží na novém ministrovi, aby následovaly další potřebné kroky směřující k vypsání kvalitních výběrových řízení na obě funkce. Máme mandát a nesmíme ho promarnit," řekl ČTK architekt Josef Pleskot, který byl dalším z mluvčí petice.

Grémium sociální demokracie uložilo Staňkovi konkurzy připravit do konce května, to je ale zároveň termín, k němuž ministr oznámil svoji rezignaci. Zda výběrová řízení budou připravena, nyní není zřejmé. Odvolání Fajta i Soukupa Staněk zdůvodňoval závažnými hospodářskými pochybeními, která údajně přinesly kontroly v obou institucích. Oba odvolaní ředitelé takové důvody odmítali.

Petice vzniklé na základě Staňkova odvolání obou ředitelů byly dvě. Ta ranější má dnes přes 7000 podpisů včetně mnoha významných osobností kulturního a veřejného života. Pleskot řekl, že vnímá odstoupení Staňka jako důkaz toho, že lidé se dokážou semknout a "nenechají si ještě líbit všechno, co se jim předestře". Staněk byl podle iniciátorů petice nekompetentní a nedokázal problémy v kulturní sféře řešit.

"Ceníme si toho, že se Antonín Staněk rozhodl uklidnit situaci tím, že sám odstoupí. Jedná se však jen o první krok. Nyní je zásadní, aby se novým ministrem stala respektovaná a kompetentní osoba, která bude schopna vést resort kultury odpovídajícím způsobem," řekla dnes ČTK Johanka Lomová, zástupkyně druhé petice proti Staňkovým krokům, jíž iniciovali mladší umělci a historikové umění a jíž podepsalo několik set lidí.

"Dění okolo Národní galerie v Praze a Muzea umění Olomouc poukázalo na nutnost strukturálních změn - zejména ustavení odborných správních rad velkých příspěvkových organizací, jejichž existence by měla zajistit strukturovanější systém řízení a v budoucnu zamezit vzniku podobných kolizí, jaké jsme v posledních týdnech byli svědky. Zároveň je nutné transparentním a poučeným způsobem vyřešit obsazení pozic obou odvolaných ředitelů," doplnila Lomová.

Také Válka považuje odstoupení Staňka za velké vítězství těch, kteří usilují o transparentní a standardní řešení situace v kultuře a zejména o to, aby do ní nezasahovala politika, což se podle nich dělo ve Staňkově případě. O tom, kdo by mohl Staňka nahradit, nechce spekulovat, laťka je podle něj ale nastavena tak nízko, že "ji už nelze podlézt".
Autor: ČTK, 16.05.19 08:30
Návštěvnost: 24 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.