Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Za zbourání zámečku Schlaraffia hrozí firmě pokuta půl mil.Kč

Jablonec nad Nisou - Pokuta maximálně půl milionu korun hrozí společnosti MALINA - safety za zbourání zámečku spolku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou, pokud se prokáže, že k tomu neměla povolení. ČTK to dnes řekla mluvčí magistrátu Adéla Říhová. Stavební úřad sice 14. března firmě povolení k demolici vydal, město Jablonec se však proti rozhodnutí odvolalo. Bez ohledu na to začala firma v sobotu budovu v sousedství autobusového nádraží bourat. Podle spolumajitele firmy Radka Maliny je povolení k demolici platné, město se odvolalo pozdě.

Zámeček u autobusového nádraží byl postaven v roce 1908 jako sídlo jednoho z klubů pánského spolku Schlaraffia. Byl výjimečný, protože obvykle si toto sdružení svá sídla jen pronajímalo. Budovu postavenou v historizujícím stylu získala firma MALINA - safety spolu s pozemkem v roce 2006. "Už když jsme objekt kupovali, jsem jasně deklaroval zájem využít pozemek pod budovou jako stavební parcelu pro budoucí rozvoj naší podnikatelské činnosti," uvedl Malina.

Před 11 lety se vlastníci s tehdejším vedením radnice dohodli na obnově zámečku, který se měl stát součástí obchodního, výrobního a administrativního centra. K rekonstrukci ale nepřistoupil. Vlastník se pak snažil objekt prodat, nabízel budovu městu nebo jiným zájemcům za korunu s tím, že si zámeček rozeberou a znovu postaví jinde. Zájem ale nebyl, náklady by byly velké.

"Jako rodilí Jablonečané jsme měli zájem dohodnout se na kompromisu, který by zachoval alespoň částečně budovu a současně umožnil další rozvoj naší firmy. Bohužel, požadavky ze strany města byly nereálné a postupně až šikanózní. Historickou hodnotu objektu, o kterou se město opírá, nijak nepotvrdilo ani ministerstvo kultury. I na základě této skutečnosti jsme zažádali o povolení k odstranění stavby, které jsme v březnu letošního roku získali a proti kterému se v zákonné lhůtě 15 dnů nikdo neodvolal," uvedl Malina na internetových stránkách firmy. Odvolání primátora podle něj přišlo až po zákonné lhůtě.

Tajemník magistrátu Marek Řeháček odmítá, že by odvolání města přišlo pozdě. "Jsme přesvědčeni o tom, že bourali neoprávněně, že povolení nebylo pravomocné. V tuto chvíli je připravena spisová dokumentace k předání na Liberecký kraj, kde budou muset rozhodnout," řekl ČTK Řeháček. Zda měla firma oprávnění budovu zbourat, vyšetřuje policie, magistrát navíc kvůli demolici zvažuje trestní oznámení. Podle Říhové nebyl prostor při demolici v sobotu dostatečně zabezpečený, celé kusy zdí padaly na komunikaci, po které chodí lidé a jezdí autobusy na blízké nádraží. V blízkosti demolice se navíc v sobotu konaly trhy.

Zámeček skutečně není kulturní památkou, přesto je podle památkářů cenný. "Už z toho důvodu jsem podával před zhruba osmi lety návrh na prohlášení za kulturní památku, následně jsem i podával rozklad proti tehdejšímu rozhodnutí ministerstva kultury. Cenný je ten dům jak z pohledu historického, tak z pohledu architektonického," řekl ČTK ředitel libereckého pracoviště Národního památkového úřadu Miloš Krčmář. Stavem budovy byl v sobotu zděšený. "Jsou pryč střechy, je pryč věž, takže v tuhle chvíli je otázka, zda je šance ho zachránit, já si myslím, že asi moc ne," dodal.
Zdroj: Leona Vacková
Vložil: ČTK, 14.05.19 09:10
Návštěvnost: 15 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.